W Wodzisławiu wydrukują drukarki 3D

5
24
Fot. Inkubator Drukarek 3D Wodzisław Śl.

Przypomnijmy – końcem 2015 roku firma 3DGence dostarczyła do Inkubatora 1 drukarkę, a drugą, w połowie wykonaną, dostarczył Mateusz Sidorowicz. Od stycznia bieżącego roku pełną parą pracują już 2 drukarki 3D, zamieniając pomysły uczniów w gotowe produkty.

Teraz, do Inkubatora przy ul. Gałczyńskiego dotarły profile aluminiowe od firmy Damatic profile, które pozwolą uczniom wydrukować kolejne 5 drukarek. Na marzec zaplanowana jest także wizyta firmy Smartech, w wyniku współpracy z którą został stworzony specjalny program SMARTTECH EDU, dedykowany dla edukacji, w ramach którego oferowane są bezpłatne warsztaty i instruktaże, zajęcia ze sprzętem i oprogramowaniem oraz specjalne ceny na skanery 3D i pakiety oprogramowania.

– Druk 3D to taka innowacyjna metoda, która pozwala wykonywać części w sposób niekonwencjonalny, to nowy sposób na wytwarzanie, który nie jest możliwy przez inne maszyny czy urządzenia. Moim zdaniem, druk 3D zrewolucjonizuje cały przemysł, jesteśmy świadkami narodzin nowej technologii, rewolucji przemysłowej. Drukarka 3D pozwoli wydrukować sobie w warunkach domowych praktycznie dowolny przedmiot czy, na przykład, uszkodzoną część. Dobrze, że mamy to tutaj w szkole, bo możemy realizować swoje pasje, możemy realizować swoje pomysły – powiedział uczeń IV MT2, Paweł Klimek.

– Możemy ściągnąć z internetu dowolny otwarty projekt i go wydrukować. Dzięki powstaniu inkubatora zaczęliśmy interesować się, co można na takich drukarkach wykonać. Wiem, że przydają się na przykład w medycynie. Druku 3D nie ma w programach nauczania, więc można powiedzieć, że wyprzedzamy epokę – dodaje uczeń Szymon Kopiec.

Innowacyjność tej technologii obrazowo przedstawił prezes wodzisławskiej Izby Gospodarczej, Krzysztof Dybiec: – Druk 3D to taki współczesny zaczarowany ołówek. Zepsuł nam się mikser w domu – ściągamy projekt uszkodzonej części, drukujemy i znowu mamy sprawny mikser. Oczywiście, tak w dużym uproszczeniu.

– Dzięki zaangażowaniu Izby Gospodarczej, a szczególnie firm w niej zrzeszonych, mamy większy dostęp do nowoczesnych technologii. Druk 3D i Inkubator to tylko jeden z elementów tej współpracy. Jesteśmy szkołą, która nie tylko dobrze realizuje podstawę programową, co potwierdzają wyniki egzaminów zawodowych, ale przede wszystkim przygotowuje gotowych pracowników na rynek pracy – podsumowała dyrektor PCKU, Bożena Rączka.

kk