Rodzina 3 plus: Zawieszono bezpłatne przejazdy w MZK

1
22
Fot. Rodzina 3 plus

Bezpłatne przejazdy wprowadził w styczniu 2015 roku Zarząd Międzygminnego Związku Komunikacyjnego. Korzystać mogli z nich członkowie rodzin wielodzietnych, którzy nie przekroczyli 20. roku życia. Koszty z tym związane okazały się jednak zbyt duże.

W tegorocznym budżecie MZK zabraknąć może nawet milion złotych. 29 stycznia, Zarząd Związku podjął decyzję o zawieszeniu ulgi. Znaczącym argumentem, który wpłynął na taką decyzję MZK, był fakt, iż z ulgi korzystało wielu mieszkańców gmin, które nie należą do MZK i nie dotują działalności Związku. Tylko w samym Wodzisławiu wydano 143 karty.

Pieniądze przekazywane przez miasta i gminy członkowskie w zdecydowanej większości przeznaczane są właśnie na refundację wprowadzanych ulg. W tym roku samorządy nie przewidują dodatkowej dotacji. Jeśli sytuacja zmieni się w kolejnych latach, ulga zostanie przywrócona. Do tego czasu, osobom z niej korzystającym przysługiwać będzie 50% zniżki na przejazdy.

Do tej pory wydano łącznie 2,5 tys. kart upoważniających do bezpłatnego przejazdu z racji posiadania karty "Rodzina 3 plus". Największa liczba rodzin korzystających z bezpłatnych przejazdów to mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju. Jest ich blisko 1300, w Radlinie – 172, w Pszowie – 123, w Mszanie – 77, w Marklowicach – 76, a w Rydułtowach – 72.

Bezpłatne przejazdy przestaną obowiązywać 1 marca. Od tego czasu należy doładowywać posiadaną e-kartę w najbliższym punkcie doładowań. Przez pierwsze dwa tygodnie obowiązywania nowych zasad kontrolerzy będą pouczać pasażerów i kierować do punktów doładowań.

kk