Wieczór pełen wrażeń w WCK – po raz kolejny rozdano Złote Trzosy

1
24
Fot. Justyna Koniszewska

Wieczór galowy w WCK rozpoczął się o godz. 18.00, od recitalu międzynarodowej sławy pianisty, Tomasza Lisa. Koncert artysty w Wodzisławiu Śląskim był jego trzecim występem w Polsce, po 10 latach nieobecności w rodzinnym kraju. Przed rozpoczeciem wieczornego recitalu, muzyk opowiedział słuchaczom o legendzie związanej z powstaniem utworu "Pory Roku" Piotra Czajkowskiego oraz o tym, jak to rosyjskiemu kompozytorowi w genialny sposób udało się muzycznie nakreślić każdy z dwunastu miesięcy w rocznym cyklu czasowym. O prawdziwości jego słów zgromadzona publiczność przekonała się już parę chwil później, wsłuchując się w pełną pasji i charakteru grę pianisty.
Tomasz Lis od ponad 15 lat mieszka w Londynie koncertując w Wielkiej Brytanii, Europie, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Występuje solowo i z orkiestrą. 2-częściowy koncert w Wodzisławskim Centrum Kultury był elementem jego trasy koncertowej po Polsce, zaplanowanej w sezonie 2015/2016.

Po recitalu wybitnego pianisty odbyła się coroczna gala "Złoty Trzos", podczas której nagradzane są instytucje oraz osoby wspierające i współpracujące z Wodzisławskim Centrum Kultury.

Galę otworzył dyrektor WCK, Krzysztof Jaroch, składając wszystkim obecnym najlepsze noworoczne życzenia. Wydarzenie było również okazją do podsumowania działań prowadzonych przez Centrum w 2015 roku. WCK, w roku ubiegłym, zorganizowało w sumie aż 342 imprezy. Wśród nich wymienić można m.in. 50 imprez estradowych, koncertów, festiwali muzycznych, 14 imprez plenerowych, 9 spektakli dla szkół oraz koncertów edukacyjnych, a także 5 przeglądów twórczości artystycznej. W Kinie Pegaz odbyło się aż 185 seansów filmowych. W Wodzisławiu Śląskim wystąpiły takie gwiazdy, jak Hey, Raz Dwa Trzy, German Brass, Jerzy Połomski, Kabaret Moralnego Niepokoju czy Neo-Nówka. 2016 rok, jak obiecują organizatorzy, ma wodzisławianom również zapewnić moc pozytywnych, kulturalnych wrażeń. Szczególnie, że, choć pod względem organizacyjnym trudny, będzie to jednak niezwykle ważny rok dla wodzisławskiej kultury – plan budżetu miasta zakłada bowiem długo wyczekiwany remont sali widowiskowej WCK.

"Teraz, gdy już nauczyliśmy się latać w powietrzu jak ptaki, pływać pod wodą jak ryby, brakuje nam tylko jednego: nauczyć się żyć na ziemi jak ludzie" – parafrazując słynne słowa, jakie pisarz G. B. Shaw miał wypowiedzieć w czasie rozmowy prowadzonej na temat osiągnięć współczesnej techniki, prezydent miasta, Mieczysław Kieca stwierdził, że to właśnie bez kultury my, wodzisławianie nie umiemy żyć jak ludzie. Tym samym prezydent chciał podkreślić, jak ogromne znaczenie mają i będą mieć wszystkie wydarzenia kulturalne, planowane i organizowane w mieście. Mieczysław Kieca osobiście wręczał również "Złote Trzosy", rokrocznie przyznawane w podzięce za wsparcie i współpracę z Wodzisławskim Centrum Kultury.

W kategorii "Sponsor", złoty trzos otrzymała firma Handlobud, srebrny powędrował do marki Tyskie oraz reprezentującej ją firma BMT, a brązowy – do firmy Toyota Konsek Rybnik. W kategorii "Przyjaciel WCK" najwyższe wyróżnienie zostało przyznane Marzenie Krzewinie i jej kwiaciarni ""Kwiaty Styl", nagrodzono także Studio Kreatornię oraz Szkołę Podstawową nr 3. W kategorii "Media" wyróżniono kolejno – telewizję TVT, portal internetowy naszwodzislaw.com oraz portal nowiny.pl.

Za zaangażowanie włożone w działania prowadzone przez Wodzisławskie Centrum Kultury podziękował jego dyrektor, Krzysztof Jaroch, wyrażając jednocześnie nadzieję na dalszą, owocną współpracę.

kk
Fot. Justyna Koniszewska