W Wodzisławiu powstanie nowoczesny inkubator drukarek 3D!

3
44
Fot. 3DGENCE

Inkubator drukarek to przedsięwzięcie, które umożliwi uczniom i kursantom korzystającym z pracowni Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego zdobycie umiejętności obsługi drukarek 3D, a w przyszłości także tworzenie własnych urządzeń i elementów. To jednocześnie przykład na to, że wspólne działania w zakresie edukacji i biznesu przynoszą pozytywne efekty, jeśli chodzi o standardy kształcenia zawodowego.

Pierwszym etapem współpracy było dostarczenie drukarki 3D, dzięki której będzie można wydrukować niezbędne elementy do złożenia kolejnych urządzeń. Tym zajmą się już uczniowie i słuchacze pod nadzorem nauczycieli, którzy zostali przeszkoleni w zakresie obsługi urządzenia.

Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego to szkoła, która, dzięki nowoczesnym pracowniom dydaktycznym i wysoko wykwalifikowanej kadrze pedagogicznej, wyposaża swoich klientów w niezbędne na rynku pracy kwalifikacje. W tym celu podejmuje również współpracę z przedsiębiorcami,  stawiając na nowoczesne technologie i innowacyjne rozwiązania.

– Tradycje stosowania technik 3D w kształceniu w zawodach związanych z branżą mechaniczną, elektryczną i mechatroniczną sięgają roku 2005, kiedy to po raz pierwszy zaczęliśmy stosować oprogramowanie modelowania 3D Solid Edge. Wprowadzenie nowoczesnych technologii w proces kształcenia rozwinęło kreatywne myślenie uczniów, którzy często w domowym zaciszu tworzyli nowoczesne konstrukcje czy animowali mechanizmy stworzone na platformie 3D Solid Edge. Niestety, w technikach CNC nie można było wykonać wielu potrzebnych elementów, szczególnie tych o skomplikowanych kształtach przestrzennych. Wykorzystanie technik druku 3D pozwoli urzeczywistnić wszystkie dotychczasowe projekty i pomysły – mówi Michał Weczerek, wicedyrektor PCKU w Wodzisławiu Śląskim.  

Inicjatorem wspólnego projektu był Mateusz Sidorowicz, wodzisławianin, o którym kilka lat temu zrobiło się głośno z racji samodzielnego skonstruowania drukarki 3D. Dziś, jako pracownik 3DGENCE, postanowił wesprzeć edukacyjny potencjał wodzisławskiej placówki i, dzięki przychylności kierownictwa firmy, zainicjował proces tworzenia Inkubatora drukarek 3D.

3DGENCE jest firmą innowacyjną w zakresie projektów technologicznych. W 2014 r. rozpoczęła projekt, którego efektem było uruchomienie produkcji zaawansowanych drukarek 3D, a mianowicie 3DGence ONE oraz 3DGence PRO. W najbliższej przyszłości planuje zorganizować konkurs, w którym nagrodą główną będzie drukarka 3D. Projekt Inkubatora drukarek 3D spodobał się również Tomaszowi Krupie, właścicielowi firmy Damatic s.c., który zadeklarował wyposażenie niezbędne do złożenia pięciu drukarek 3D w mającym powstać  laboratorium.

– Wylęgarnia drukarek 3D to dopasowanie do wizji rozwoju regionu w ramach projektu Technopolia Śląska, czyli – ogólnie rzecz ujmując – przygotowanie edukacji dla rynku nowych technologii. Proponujemy śledzić poczynania w Wodzisławiu Śląskim, szykuje się bowiem więcej nowatorskich działań – mówi Krzysztof Dybiec, Prezes Izby Gospodarczej w Wodzisławiu Śląskim.

Izba Gospodarcza w Wodzisławiu Śl.

Fot. 3DGENCE

/kk/