Pomagaj rodzinom razem ze Szlachetną Paczką

2
15
szlach_pacz.jpg

Szlachetna Paczka to ogólnopolska akcja świątecznej pomocy, realizowana od 2001 roku przez Stowarzyszenie Wiosna, w ramach której prywatni darczyńcy odpowiadają na potrzeby najbardziej ubogich rodzin ze swojej okolicy.

W ramach projektu, pomocą obejmowane są rodziny wielodzietne, niepełne, z chorymi lub niepełnosprawnymi dziećmi lub członkami rodziny, osoby starsze i samotne. To rodziny, których bieda jest nezawiniona i które nie okazują postawy roszczeniowej.

Baza rodzin, którym można pomóc w ramach akcji Szlachetna Paczka, otwarta została 21 listopada. W tym roku, w powiecie wodzisławskim pomocą objętych zostać może ponad 60 rodzin (45 z nich już 3 dni po otwarciu bazy znalazło swoich darczyńców!). W naszym rejonie, dla projektu Szlachetna Paczka pracuje 40 wolontariuszy.

– Zachęcam osoby do włączania się do działań, gdyż jeszcze parę rodzin czeka na spełnienie gwiazdkowych marzeń – mówi Monika Sobik, lider akcji w naszym rejonie. I dodaje: – Proponujemy, aby przygotowanie paczki zrobić z grupą znajomych, przyjaciół, współpracowników, gdyż razem, wspólnymi siłami uda się zdziałać więcej i odpowiedzieć na większą liczbę potrzeb rodziny dotkniętej biedą.

W paczkach powinny znaleźć się rzeczy nieużywane i niezniszczone (najlepiej nowe, by osoby obdarowywane nie czuły się gorsze). Rodziny często proszą o odzież i obuwie, środki czystości, żywność, opał, sprzęt AGD, garnki, pościel i inne rzeczy niezbędne do normalnego, codziennego funkcjonowania. Darczyńcy mogą również spełniać marzenia obdarowywanych – wśród najczęściej wymienianych rzeczy są perfumy, lalki, autka, piłki czy kosmetyki.

Główną motywacją dołączania ludzi do Szlachetnej Paczki jest chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. W ciągu 14 lat trwania projektu, pomoc dotarła łącznie do blisko 90 000 rodzin. Tylko w 2014 roku wsparcie otrzymało aż 19 580 rodzin – to aż 76 746 osób. Z naszego terenu było to w sumie 60 rodzin.

W XV, jubileuszowej edycji, Paczka chce dotrzeć z pomocą do około 20 000 rodzin w potrzebie. W samym województwie śląskim to 378 rodzin.

kk