„Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” – minęło już 50 lat

4
28
prezydent.jpg


 Ks. Kardynał Bolesław Kominek wyszedł z ideą orędzia 50 lat temu. I to dzięki niemu orędzie odniosło taki efekt.

Nic więc dziwnego, że 50-ta rocznica jego napisania była obchodzona we Wrocławiu – mieście, z którym ksiądz Bolesław Kominek był związany przez dużą część swojej posługi duchownej. Jednak nie mogło zabraknąć również odwołania do wodzisławskich korzeni duchownej – dlatego też na uroczystościach pojawił się prezydent Wodzisławia Mieczysław Kieca, jak również chór z naszego miasta „Jadwiga”.

12268635_981947211851139_1892844058_o
Uroczystości rozpoczął wykład prof. zw. dr hab. Grażyny Barbary Szewczyk pod tytułem „Orędzie biskupów polskich do biskupów niemieckich w prasie polskiej i zagranicznej”. Następnie wystąpił młodzieżowy chór muzyki sakralnej „Vocalitas Nova” z Drezna. Po części artystycznej o zabranie głosu zostali poproszeni goście m.in. prezydent Mieczysław Kieca, który w swoim wystąpieniu mówił o pochodzeniu kardynała Kominka, o istocie patriotyzmu, ale przede wszystkim o potrzebie dialogu.

Kolejnym etapem obchodów była uroczysta msza święta w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela, odprawiana przez biskupa Andrzeja Siemieniewskiego. Warto dodać, że podczas mszy występował chór miejski z Wodzisławia „Jadwiga”. Po mszy św. nastąpiło przejście do krypty w której spoczywa kardynał Kominek, gdzie złożone zostały kwiat.

 

/publ.d/