Adam Gawęda – senator z Syryni

2
149
01_adam_gaweda_foto.jpg

W październikowych wyborach parlamentarnych Adam Gawęda startował w okręgu wyborczym nr 72 (Jastrzębie-Zdrój, pow. raciborski, wodzisławski oraz Żory) z listy PiS. Uzyskał aż 43,36% poparcia, co dało mu mandat senatora. Kandydatowi PiS zaufało aż 69 014 wyborców z naszego okręgu. Na drugim miejscu z 26,15% poparcia znalazł się Mariusz Prus z PO, a zaraz za nim uplasował się kandydat niezależny KW Mateusz Kania – Program dla Śląska, który uzyskał 14,30% głosów. Frekwencja w okręgu, z którego kandydował Gawęda, wyniosła 49,99%.

Adam Gawęda ma 48 lat i jest mieszkańcem Syryni. Ukończył Politechnikę Śląską w Gliwicach na kierunku Górnictwo i Geologia, gdzie uzyskał tytuł magistra inżyniera. Jego kariera zawodowa jest ściśle związana z polskim górnictwem. W latach od 1994 do 2007 pełnił funkcje kierownicze. Był koordynatorem Zespołu Zarządzania Środkami Produkcji w Centrum Wydobywczym Południe. Na kopalni pełnił m.in. funkcję pełnomocnika dyrektora SZJ, szefa inwestycji i ochrony środowiska, zastępcy kierownika służby strzałowej oraz zastępcy kierownika robót górniczych. Wcześniej pracował na stanowisku starszego inspektora przygotowania produkcji, a także nadgórnika i sztygara zmianowego. W czasie swojej pracy zawodowej brał udział w opracowaniu planów ruchu, planów inwestycyjnych, dokumentacji i strategii spółki. Monitorował elementy makrootoczenia spółki, w tym prace legislacyjne dotyczące górnictwa i energetyki. Senator Gawęda, oprócz bogatego doświadczenia zawodowego posiada również doświadczenie menadżerskie, samorządowe i parlamentarne. Swego czasu obejmował funkcję prezesa klubu sportowego. W czasie kilkunastoletniej pracy samorządowej był wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Wodzisławskiego. W tym czasie zainicjował i uczestniczył w opracowaniu Strategii Rozwoju Powiatu Wodzisławskiego. W 2007 roku został wybrany Posłem na Sejm RP, reprezentując w parlamencie ziemię wodzisławską. W czasie swojej kadencji aktywnie wspierał polskie górnictwo: pracował m.in. nad ustawą Prawo geologiczne i górnicze, wprowadzając kilkanaście korzystnych rozwiązań. Opracował i zaproponował również zmiany do ustawy Prawo energetyczne w zakresie wsparcia energii produkowanej z metanu górniczego w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Zainicjował debatę w Sejmie na temat lepszego wykorzystania złóż rodzimych, w tym głównie węgla kamiennego, metanu i gazu łupkowego. Obecnie zasiada w Radzie Sejmiku Województwa Śląskiego.

W swoich postulatach wyborczych Gawęda podkreśla, że chce być senatorem swojego regionu. Zapewnia, że dołoży wszelkich starań, by doprowadzić do modernizacji i budowy nowych dróg oraz poprawy komunikacji w naszym regionie, w tym Drogi Głównej Południowej, Regionalnej Drogi Racibórz – Rybnik- Żory – Pszczyna, DW 933 i DW 936. W kwestii podatków, z myślą o najbiedniejszych obywatelach, chce podnieść kwotę wolną od podatku do 8 tys. zł. Zapowiada duże wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw, które są motorem napędowym gospodarki oraz stanowią impuls do rozwoju kraju. W ramach wsparcia dla małych firm w planach jest m.in. wprowadzenie podatku obrotowego dla sklepów wielkopowierzchniowych w celu zmniejszenia dysproporcji. W postulatach wyborczych człowieka, który od lat związany jest z polskim górnictwem, nie mogło zabraknąć koncepcji dotyczącej obecnej sytuacji w przemyśle wydobywczym. Gawęda jako senator chce dążyć do ustabilizowania  branży wydobywczej oraz trwałego połączenia z nowoczesną energetyką, co ma być gwarantem bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Dominika Zając
fot. adamgaweda.pl