Filmowy weekend w Pegazie. Co zobaczymy?

1
34
disco polo.jpg

Pierwszy z nich to "Disco Polo", film który szturmem zdobył serca widzów swoją konwencją i komizmem sytuacyjnym. Drugi to jeden z najgłośniejszych filmów ukraińskich ostatnich miesięcy. "Plemię" było pokazywane i nagradzane na dziesiątkach festiwali filmowych.

 

"DISCO POLO" – 16-17 X, godz. 17.00, bilet w cenie: 10 zł (z kartą Tu Kupuj drugi bilet gratis!)

Jeśli myśleliście, że "Disco Polo" Macieja Bochniaka można zbyć machnięciem ręki, to byliście w błędzie. To seans obowiązkowy dla każdego szanującego się kinomana.

Oto niektóre opinie krytyki: "Maciej Bochniak kręci brawurową komedię o najbardziej plebejskim wśród gatunków. Takiej żonglerki filmowymi konwencjami i cytatami nie powstydziłby się nawet Quentin Tarantino" (Ewa Szponar, Ekrany), "To tragikomiczna ekranizacja marzeń sennych o obietnicach transformacji. W rezultacie powstał jeden z najodważniejszych stylistycznie i po prostu najlepszych polskich filmów ostatnich lat" (Michał Pabiś-Orzeszyna,Ekrany), "Zaskakujący profesjonalizm całej ekipy. Rozmach i pomysłowość w niemal każdej scenie. Spójność mimo eklektyzmu i realna szansa na kultowość. Całość to fajerwerk, na jaki w polskim kinie niełatwo natrafić (Rafał Syska, Ekrany).

 

PLEMIĘ – 16-17 X, godz. 19.00, bilet w cenie: 10 zł (z kartą Tu Kupuj drugi bilet gratis!)

Pokazywane i nagradzane na dziesiątkach festiwali filmowych dzieło Myrosława Słaboszpyckyj’ego to wstrząsająca historia, która robi ogromne wrażenie, choć opowiedziana jest jedynie obrazem i językiem migowym, bez napisów czy lektora.

Reżyser niezwykle dosadnie odmalowuje brutalny świat, używając do tego jedynie ciszy i języka migowego. Jego film wzbudził zachwyt krytyki, która już okrzyknęła go arcydziełem kina minimalistycznego. Ten nagrodzony na prestiżowym festiwalu w Cannes portret młodzieży pozbawionej pozytywnych wzorców zachowania nikogo nie pozostawi obojętnym.
Seans piątkowy odbędzie się w ramach cyklu "Piątek wieczorem" (finansowanego ze środków Urzędu Miasta Wodzisław Śląski). Po projekcji zapraszamy na spotkanie i dyskusję. Naszym gościem specjalnym będzie tym razem pani Maria Tatura, psycholog kliniczny i seksuolog.

/publ.d/