Zdrowa żywność wkracza do szkół

5
31
zywnosc.jpg

Zakazuje ona sprzedaży i reklamowania śmieciowego jedzenia w szkołach i przedszkolach. Ustawa reguluje dokładnie, jakie wartości odżywcze powinny zawierać produkty dostępne w szkolnych sklepikach, a także dotyczące dopuszczalnej ilości barwników oraz cukru i soli na 100 g. Zabroniona została sprzedaż produktów posiadających takie ilości soli i cukrów, których spożywanie w nadmiarze może prowadzić do przewlekłych chorób dietozależnych. To są m.in. chipsy, słodkie i energetyzujące napoje, jedzenie instant i fast food oraz niektóre ciastka.

Sklepiki szkolne działające na terenach szkół muszą respektować te zasady, ponieważ przeprowadzane będą kontrole z kuratorium.

 

Jest to krok w dobrym kierunku, ponieważ dostępne do tej pory w sklepikach szkolnych śmieciowe jedzenie nie dostarczało dzieciom niezbędnych składników odżywczych.

-Odpowiednie odżywianie u dzieci to bardzo ważny element, ponieważ są one na etapie silnego rozwoju fizycznego. Pamiętać należy przede wszystkim o tym, aby wyrobić u dzieci nawyk zjadania rano śniadania, które jest najważniejszym posiłkiem dnia. A w ciągu całego dnia w menu dziecka powinno się znaleźć ciemne pieczywo, produkty mleczne zawierające niezbędny do prawidłowego wzrostu wapń. Nie można zapominać o warzywach i owocach, których dziennie powinno się zjadać 5 porcji – przy czym warto mieć na uwadze, że owoce najlepiej jeść do południa. Jeśli chodzi o napoje, to słodkie, gazowane powinny być wyeliminowane, ponieważ wypłukują składniki odżywcze, a dzieci powinny pić przede wszystkim wodę – twierdzi Anna Majdowska-Ryszka, dietetyk.

 

W Wodzisławiu Śląskim placówki są przygotowane do tych zmian. Mało tego, w niektórych szkołach już od dłuższego czasu funkcjonują sklepiki szkolne ze zdrową żywnością, które cieszą się dużą popularnością. Tak jest chociażby w Gimnazjum nr 2 w Wodzisławiu Śląskim, gdzie Spółdzielnia Uczniowska wprowadziła do prowadzonego przez siebie sklepiku zdrową żywność w postaci kanapek, napojów niegazowanych, owoców czy wafli ryżowych.

– Pomysł wyszedł od jednej z naszych nauczycielek i okazał się bardzo trafiony. Uczniowie z chęcią kupują w sklepiku zdrową żywność, szczególną popularnością cieszą się kanapki na ciemnym pieczywie. W naszej placówce od lat staramy się propagować zdrowy styl życia, przyłączając się do różnych akcji- wyjaśnia Gabriela Niemiec, dyrektor Gimnazjum nr 2.

 

UM Wodzisław Śląski

/publ.d/