Zadbajmy o zdrowie naszych stóp. Rady dla dzieci i dorosłych

0
98
dlastopy.jpg

Dlaczego należy dbać o swoje stopy?

Stopy człowieka pełnią bardzo ważną funkcję. To właśnie dzięki nim jesteśmy w stanie utrzymywać prawidłową postawę stojącą, możemy chodzić i biegać. Nasze stopy przejmują cały ciężar naszego ciała i wykonują najwięcej ruchów w ciągu aktywnego dnia.

 

Dziecięce stopy

Wielokrotnie problemy ze stopami zaczynają się w okresie dzieciństwa.
Wpływają na to niewłaściwe nawyki siedzenia, stania czy chodzenia, niedobór lub nadmiar aktywności fizycznej. Przyczyną problemów nierzadko bywa również nieprawidłowo dobrane buty dla dziecka, które wpływają niekorzystnie na rozwój anatomiczny stopy.

 

Gdzie szukać dobrych i zdrowych butów?

Warto kupować buty dla dziecka w takim miejscu gdzie możemy liczyć
na pomoc osób przeszkolonych w zakresie stóp i obuwia. Co więcej należy wybrać miejsce gdzie możemy znaleźć różnych producentów obuwia z atestem „Zdrowa Stopa” (Emel, Bartek, Dawid, Aurelka), gdyż każda stopa jest inna, a but powinien być do niej odpowiednio dopasowany.

 

 

Czy dobre zdrowe buty dla dziecka wystarczą?

W wielu przypadkach dobrze dopasowane zdrowe buty zapewniają odpowiednie utrzymanie stopy, nie pozwalając na koślawe ustawienie. Jednakże, zdarza się i tak, że sam but nie wystarczy i aby odpowiednio ustawić stopy dziecka należy dobrać odpowiednie wkładki do butów z elementami korekcyjnymi. W takich przypadkach rodzice dodatkowo otrzymują specjalne instruktarze ćwiczeń, dzięki którym wiedzą jak ćwiczyć z dzieckiem w domu i jak w pełni zadbać o prawidłowe ustawienie jego stopy.

 

Czy dorosłe stopy są bardziej problematyczne?

Stopa osoby dorosłej nie jest łatwa do zmiany ustawienia poprzez ćwiczenia. Przyczyną są wieloletnie przyzwyczajenia, które nie pozwalają na przybieranie odpowiednich ustawień stopy i nie utrzymują się po stosowanych ćwiczeniach. W związku z powyższym stopy osoby dorosłej są dużo trudniejsze do odpowiedniego ustawienia. Rozwiązaniem dla osób dorosłych są wkładki indywidualne do butów, które dobrane do konkretnej osoby odciążą bolące, przeciążane miejsca i ustawią stopę w prawidłowym ułożeniu co znacznie wpływa na poprawę komfortu chodzenia i biegania.

 

Aby wiedzieć z jakim problemem mamy do czynienia, przed każdym doborem wkładek czy obuwia należy dokładnie zbadać nasze stopy. Najlepiej oddać się w ręce specjalistów. Zapraszamy na Badanie Komputerowe Stóp w centrum medyczno-rehabilitacyjnym „Relax“, które pozwoli zdiagnozować problemy naszych stóp i odpowiednio dobrać obuwie i wkładki, dzięki którym stopa zostanie odciążona i prawidłowo skorygowana.

 

 

/artykuł sponsorowany/