Minister środowiska z wizytą na zbiorniku Racibórz Dolny

3
29
minister.jpg

Na budowie zbiornika Racibórz Dolny pojawiła się dzisiaj delegacja prosto z Ministerstwa Środowiska. Z wizytą na budowie realizowanej przez hiszpańskiego potentata na rynku budowlanym firmy Dragados pojawiła się wiceminister środowiska Dorota Niedziela.

 

Pani minister sprawuje swój urząd raptem od 6 czerwca, a już przyszło jej odwiedzić najważniejszą inwestycję z zakresu infrastruktury przeciwpowodziowej w całej południowej Polsce. Wraz z panią minister zbiornik odwiedził Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej Witold Sumiński oraz Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach Tomasz Cywiński. Na budowie zbiornika pojawili się także starosta Ryszard Winiarski, prezydent Raciborza Mirosław Lenk, radna sejmiku wojewódzkiego Gabriela Lenartowicz, poseł Henryk Siedlaczek oraz kierownik wydziału w Biurze Wdrażania Projektu Adam Hajduk. Wizytujący budowę mówili m.in. o możliwych przesunięciach terminu realizacji, roli jaką będzie odgrywał zbiornik w systemie zabezpieczenia przeciwpowodziowego naszego kraju oraz trudnościach, na jakie natrafiono w czasie realizacji inwestycji.

 

Dyrektor RZGW w Gliwicach tłumaczył, że ostatnie opóźnienia w wykonaniu projektu wynikają z trudności natury geologicznej, na jakie natrafił Dragados. Problemy są związane z wodami gruntowymi, których podniesienie uniemożliwia właściwe wykonanie pracy. Dyrektor zauważył, że na chwilę obecną wykonane jest 20 proc. zakresu rzeczowego robót. Jednocześnie w związku z trudnościami geologicznymi Cywiński powiedział, że: – W przypadku budowy zbiornika, który ma pomieścić 185 milionów metrów sześciennych wody ważniejsza od terminu realizacji inwestycji jest rzetelność wykonania oraz gwarancja niezawodności konstrukcji. Na chwilę obecną jednak nie można wyrokować w jakiej mierze to opóźnienie wpłynie na finalny termin realizacji zbiornika. Słowa dyrektora Cywińskiego potwierdziła minister Niedziela, która stwierdziła: – najważniejsze jest to by zbiornik został prawidłowo wybudowany i by spełniał dobrze swoją funkcję. Kwitując kwestię opóźnień minister zauważyła_ przecież nawet gdy budujemy dom, to nie zawsze mieścimy się w wyznaczonym terminie.Prezes Sumiński zauważył, że zbiornik Racibórz jest niezwykle ważnym punktem na mapie zabezpieczenia przeciwpowodziowego w naszym kraju, ale stanowi on element systemu. Dlatego też działania Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej nie ograniczają się do punktowego reagowania. Prezes mówił także o tym, że inwestycja taka jak budowa zbiornika Racibórz Dolny poddawana jest wieloetapowemu procesowi nadzoru. W strukturę nadzoru włączone są również procedury Banku Światowego, który w dużej mierze finansuje inwestycję. Po przeprowadzonych rozmowach w siedzibie firmy Dragados uczestnicy wizyty przyglądali się pracom na raciborskiej budowie (m.in. na starej śluzie Rafako), a następnie pojechali do Nowych Nieboczów.

 

 

tekst: L. Iwuluski

 

/publ.d/