KĘDZIERZYN-KOŹLE : 100 kilometrów na godzinę małą łódeczką, czyli przewodnik kibica modeli pływających.

3
39
modele_plywajace.jpg

Już dziś o godz. 14 przed galerią „Odrzańskie Ogrody” zostaną oficjalnie otwarte 18 Mistrzostwa Świata Modeli Pływających klas M – 18 World Championship NAVIGA.

 

Czego mogą się spodziewać widzowie przez najbliższy tydzień? Przedstawiamy krótki opis klas, w których rozgrywane będą mistrzostwa:

– Klasy Manewrowe – zawodnicy startują indywidualnie.

F3 E oraz F3 V – modele pływają po skomplikowanym torze, gdzie oprócz prędkości liczy się precyzja pokonanej trasy, kunszt i sprawność manualna na najwyższym poziomie.

F1 E, F1 E1 oraz F1 V – modele po trójkątnym torze równoramiennym muszą osiągnąć jak najkrótszy czas przepłynięcia. Najbardziej widowiskowe zawody, w których modele osiągają prędkość do 100 km/h.

-Klasy wyścigowe – zawodnicy startują w grupach po 6-8 zawodników.

ECO exp, mini, mini ECO exp – wyścig, w którym wszystko może się zdarzyć – kolizje, tonące modele czy łodzie ratunkowe na trasie biegu.

ECO st, mini ECO st. – wyścigi rozgrywane przy niższych prędkościach, ale trwające dłużej, przez co rywalizacja jest ciekawsza ze względu na zmieniającą się z upływem czasu sytuację na torze.

Hydro oraz Mono – wyścigi szybkich katamaranów i modeli jednokadłubowych, które osiągają do 80 km/h. Trasa biegu prowadzi po owalu, a boje przy zderzeniu okazują się zabójczą przeszkodą dla szybko płynących łódek.

Mini Hydro Mini Mono

– Klasy wyścigowe drużynowe (zawodnicy startują w zespołach 2-3 osobowych), gdzie startuje jednocześnie sześć załóg.

ERCO TEAM – wyścigi tym ciekawsze, że model w przypadku awarii jest wyławiany przez łodzie ratunkowe, a jego miejsce zajmuje model kolegi z zespołu.

Mini ECO TEA – mniejsza, siostrzana klasa modeli ECO, rywalizacja na najwyższym poziomie.

W klasach manewrowych rozgrywane są cztery biegi, a najlepszy osiągnięty wynik wskazuje nowego mistrza świata. W klasach wyścigowych rozgrywane są trzy biegi eliminacyjne, z których do klasyfikacji uwzględniane są dwa najlepsze. Zawodnicy z największą liczbą okrążeń startują w biegu finałowym rozgrywanym ostatniego dnia mistrzostw.

Mistrzostwa zakończą się 29 sierpnia uroczystą dekoracją najlepszych zawodników w ośrodku sportów modelarskich przy ul. Gliwickiej (koło schroniska dla zwierząt) od godz.16 do 18.

 

/publ.k./