Prezydent wręczy nagrody w dziedzinie kultury

3
30
nagroda w dziedzinie kultury.jpg

Co roku Prezydent Miasta Wodzisławia Śląskiego przyznaje Nagrodę w Dziedzinie Kultury i Sztuki.

 

Propagowanie kultury i sztuki to szczytne działania same w sobie, jednak mimo tego, że dla wielu to czysta przyjemność i pasja, warto takich ludzi docenić. Dlatego też w Wodzisławiu Śląskim przyznawana jest Nagroda Prezydenta Miasta Wodzisławia Śląskiego w Dziedzinie Kultury i Sztuki. Wiemy już, komu w tym roku przypadnie.

Kto może uzyskać takie wyróżnienie? „Nagroda przyznawana jest za szczególne osiągnięcia w zakresie muzealnictwa i ochrony zabytków, amatorskiego ruchu artystycznego oraz społecznego ruchu kulturalnego” – wylicza Anna Szweda-Piguła, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Wodzisławiu Śląskim.

Wiadomo już, że kapituła wybrała 5 osób, które z pewnością zasłużyły na tą nagrodę. Mianem Działacza Kultury można nazywać Kazimierza Cichego, który otrzymał nagrodę w wysokości 2000 zł brutto, za całokształt swojej działalności, w tym między innymi utworzenie galerii „Art Wladislavia” czy wydawanie biuletynu historycznego „Herold Wodzisławski”.

Na nagrodę zasłużyli również członkowie zespołu Walfad (We Are Looking For A Drummer). Zespół Walfad (We Are Looking For A Drummer) powstał w 2011 roku z inicjatywy Wojtka Ciuraja. Od tego czasu grupa nagrała 2 albumy studyjne. Obecnie zespół rozpoczął trasę promującą najnowsze wydawnictwo – „An Unsung hero, salty rains&Him”. Dzięki wydanemu we wrześniu 2014 roku „An Unsung hero, salty rains&Him” zespół z Wodzisławia Śląskiego został okrzyknięty nową siłą w polskim progu. Płyta ta została ciepło przyjęta przez środowisko artrockowe, a także samych słuchaczy. Dzięki głosom słuchaczy „An Unsung hero, salty rains&Him” zajął bardzo wysokie miejsca w plebiscytach na płytę roku.

Świeżość i radość przebywania na scenie emanuje z każdego granego przez Walfad dźwięku. Mimo bardzo młodego wieku, grupa dzieliła scenę z czołówką polskiej sceny progresywnej (Quidam, Osada Vida, Tune, Hipgnosis, Lizard), zagrała dziesiątki koncertów, a debiutancki album – „Ab ovo” został dostrzeżony poza granicami Polski. Grupa wykonuje muzykę z pogranicza rocka progresywnego, znakiem rozpoznawczym grupy są poetyckie, zmuszające do myślenia teksty. To właśnie Wojciech Ciuraj, Kacper Kucharski, Maciej Kucharski oraz Daniel Rodzoń otrzymają po 750 zł brutto w ramach Nagrody Prezydenta Miasta Wodzisławia Śląskiego w dziedzinie kultury i sztuki.

Wiadomo również, kto otrzyma stypendium za zajmowanie się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury. Również jest to osoba z grona muzycznego, a mianowicie Grzegorz Gawenda czyli wokalista i gitarzysta zespołu The Thinners – formacji, która powstała w 1994 roku w Wodzisławiu Śląskim. Ich muzyka to punk rock z elementami reggae i ska. Za swoją działalność kulturalną Grzegorz Gawenda otrzyma stypendium w wysokości 1000 zł brutto.

 

/publ.d/