„Dzien otwarty” dla osób niepełnosprawnych w ZUS

1
24
bezrobotni_zus.jpg

Kiermasz prac osób niepełnosprawnych, porady ekspertów, prelekcje na temat rent socjalnych  i orzekania o niepełnosprawnościach to wszystko czeka na klientów rybnickiego ZUS w środę, 20 maja br. Tego dnia, w holu budynku ZUS przy ul. Reymonta 2,  w godzinach od 9 do 14 odbywać się będzie Dzień Otwarty dla Osób Niepełnosprawnych.

 

„Dzień Otwarty” to szeroko zakrojona ogólnopolska akcja informacyjna, której celem jest stworzenie osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom możliwości kompleksowego uzyskania informacji o szerokim zakresie tematycznym związanych z ubezpieczeniami społecznymi, aktywizacją i rehabilitacją zawodową i społeczną, prewencją rentową oraz możliwością uzyskania pomocy ze środków PFRON.  Do udziału w tym przedsięwzięciu zaprosiliśmy przedstawicieli instytucji zajmujących się działalnością, wsparciem i doradztwem na rzecz osób niepełnosprawnych. Wśród zaproszonych gości będą przedstawiciele Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Narodowego Funduszu Zdrowia, Urzędu Skarbowego, jak również pracownicy i niepełnosprawni z rybnickich Warsztatów Terapii Zajęciowej nr1 i nr 2.  Oczywiście wśród ekspertów nie mogło zabraknąć także reprezentantów naszej instytucji.

W tym dniu przeprowadzone zostanie także bezpłatne szkolenie z zakresu rent socjalnych i orzekania o niepełnosprawności. Przeprowadzą je przedstawiciele ZUS i Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Rybniku. Adresatem tej prelekcji są rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych, bo to w większości na ich barkach spoczywają różne formalności załatwiane  w urzędach, a związane ze swoim niepełnosprawnym dzieckiem, czy podopiecznym. Godziny szkolenia dostosowane są do godzin pracy placówek, w których osoby niepełnosprawne mają zagwarantowaną opiekę, a najbliżsi mogą przyjść na konsultacje, porady, czy wysłuchać prelekcji.

Na odwiedzających w tym dniu ZUS czekać będą specjalne poradniki „Informatory dla osób niepełnosprawnych” przygotowane przez ZUS i PFRON oraz miesięcznik „Integracja”.
Szkolenie z zakresu rent socjalnych i orzekania o niepełnosprawności rozpocznie się o godz. 10.00 w budynku ZUS przy ul. Reymonta 2. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wymagane jest telefoniczne zgłoszenie chęci udziału 32 4391 146.

/publ.d/