Festiwal Kultury Żydowskiej zagościł do Wodzisławia

1
69
kultura_zydowska009.jpg

Cykl działań przygotowanych przez studentki Uniwersytetu Śląskiego ma na celu podniesienie poziom wiedzy o kulturze żydowskiej.

 

Agnieszka Kuczera, Agnieszka Tomszak oraz Olga Jonkisz to studentki animacji społeczno-kulturalnej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, które w ramach swojej pracowni dyplomowej postanowiły zorganizować cykl działań animacyjnych związanych z kulturą żydowską. We współpracy z Wodzisławskim Centrum Kultury oraz Muzeum Miejskim w Wodzisławiu Śląskim przygotowały Dzień Kultury Żydowskiej pod nazwą "MAZEL TOV".

 

Zobacz więcej zjęć z Festiwalu Kultury Żydowskiej w Wodzisławiu Śl.>>

 

Wszyscy odwiedzający wodzisławskie Muzeum 21 marca mieli okazję zobaczyć wystawę o tematyce żydowskiej oraz wysłuchać wykładu Sławomira Kulpy, którego tematem była historia Żydów wodzisławskich. Organizatorki przygotowały również interesujące warsztaty. Uczestnicy mogli nauczyć się tańca żydowskiego, ale też zaśpiewać tradycyjne utwory muzyczne pochodzące z tego kręgu kulturowego. Imprezę zakończył koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu Agnieszki Tomszak oraz muzyków z Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.

 

U źródeł pomysłu znalazło się zainteresowanie muzyką żydowską jednej ze współorganizatorek, Agnieszki Tomszak. Na początek, w ramach Dnia Twórczości Animatora na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie dziewczyny zorganizowały koncert, który cieszył się dużym zainteresowaniem wśród studentów i wykładowców. – Podczas rozmów po koncercie znaczna grupa osób mówiła o tym, iż nie spodziewali się takiego dobrego koncertu i nie wiedzieli, że muzyka żydowska może być taka pasjonująca. To dało nam wiele do myślenia i spowodowało, iż postanowiłyśmy rozszerzyć nasz projekt w ramach pracowni dyplomowej – tłumaczy Agnieszka Kuczera, koordynator imprezy na terenie Wodzisławia Śl.

 

 

/a/