Wodzisław: Straż Miejska dba o bezpieczeństwo w czasie ferii

1
61
straz_miejska.jpg

Funkcjonariusze przygotowali prelekcje, by podnieść świadomość najmłodszych i zmniejszyć ryzyko zagrożeń.

 

Pierwszy etap działań Straży Miejskiej w Wodzisławiu Śl. mający podnieść bezpieczeństwo podczas ferii zimowych za nami. W miesiącu styczniu bieżącego roku strażnicy przeprowadzili dla dzieci szkół podstawowych zarówno miasta Wodzisławia, jak i współpracującej z nami Gminy Godów prelekcje pt.: „BEZPIECZNE FERIE 2015”.

 

Celem akcji było uświadomienie naszym najmłodszym mieszkańcom podstawowych zasad wynikających m.in. z doboru odpowiedniej odzieży podczas zabaw na dworze oraz reagowania w przypadkach wychłodzenia organizmu. Szeroko omówione zostały również zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i ulicach w czasie pory zimowej (w tym przypomniano zasady bezpiecznego przechodzenia na drugą stronę jezdni szczególnie w warunkach kiedy jest ślisko, a także kiedy ograniczona jest widoczność, tj. przy gęsto padającym śniegu lub mgle). Poruszono również temat bezpiecznego zachowania się z chwilą zauważenia na dachach budynków zwisających nawisów śnieżnych i lodowych.

 

Po ubiegłorocznej tragedii, która wydarzyła się w Mokobodach, kiedy to przypomnijmy – dwaj nastoletni bracia utonęli podczas zabawy na zamarzniętej rzece Liwiec, strażnicy szczególny nacisk położyli na fakt „bezwzględnego informowania” opiekunów o swoim miejscu zabawy, unikania tzw. miejsc odosobnionych oraz reagowania na wypadki innych uczestników zabawy. Ponadto naszym najmłodszym słuchaczom szeroko zostały przedstawiono zasady bezpieczeństwa podczas zabawy na górce i na lodowisku. W przypadku górek zwrócono uwagę, aby zabawy nie odbywały się w bezpośrednim sąsiedztwie dróg i ulic z kolei w przypadku zabaw na lodzie przestrzegano przed zamarzniętymi stawami, jeziorami, czy rzekami. W tym momencie wszystkim biorącym udział w prelekcjach pokazano również metodykę postępowania w przypadku, kiedy zapada się pod nami lód, a następnie próbie wydostania się z takiego miejsca.

 

Dalszym etapem naszych prelekcji było omówienie wyeliminowania wszelkich niebezpieczeństw i zagrożeń podczas organizowania kuligu oraz rzucania się śnieżkami.

 

Ostatnimi laty ferie zimowe nie zawsze obfitowały w śnieg i mróz, toteż naszym najmłodszym słuchaczom zaproponowano pewne rozwiązania takie jak zabawa na sztucznym lodowisku, krytej pływalni, zabaw organizowanych przez Bibliotekę Miejską, a także spędzania wolnego czasu w domu przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności podczas korzystania komputera.

 

Nadto w trakcie każdej godziny lekcyjnej dzieci miały możliwość obejrzenia kilkuminutowego filmu dydaktyczn-poglądowego, dotyczącego naszych czworonożnych przyjaciół – psów. Krótki film nie tylko przedstawiał komu służą i do czego wykorzystywane są psy, jak je odpowiednio wyszkolić, itd., ale przede wszystkim ukazywał zasady bezpiecznego wyprowadzania swoich pupili na spacer, a także skuteczne metody obrony przed atakującym psem. Po ostatnich medialnych doniesieniach z Włocławka, kiedy 41-letnia kobieta spacerująca ze swym dzieckiem została dotkliwie pogryziona przez bezpańsko biegające psy szczególnie ważnego znaczenia nabrały przedstawione na filmie metody obrony przed atakującym czworonogiem.

 

Na koniec przypomnieliśmy wszystkim uczestnikom naszych prelekcji o zasadach, które były omawiane przy okazji akcji „Bezpieczna droga do szkoły”, tzn. korzyści płynących z posiadania na swoim odzieniu wierzchnim elementów odblaskowych, zachowania się kiedy jesteśmy sami w domu, a do drzwi „puka obca osoba”, a także korzystania z numerów telefonów alarmowych (m.in. jak i kiedy dzwonić, jakie dane podawać, jak opisać miejsce niebezpiecznego zdarzenia tak, aby ewentualna pomoc jak najszybciej i skutecznie dotarła na miejsce).

 

 

/Straż Miejska/

/publ. a/