Wodzisław: Łyszkersi zwycięzcami IV edycja przeglądu teatrów osób niepełnosprawnych

3
31
teatr001.jpg

"Para-buch, teatr w ruch" to przegląd, który pokazał różne oblicza teatru. [ZDJĘCIA]

 

31 października w Wodzisławskim Centrum Kultury odbyła się IV edycja przeglądu teatrów osób niepełnosprawnych pn. „Para-buch, teatr w ruch”. Co roku, to wydarzenie stwarza osobom niepełnosprawnym możliwość samorealizacji na płaszczyźnie kulturalnej oraz prezentacji swojego dorobku artystycznego. Przedsięwzięcie to zostało opracowane z myślą o zespołach teatralnych działających przy specjalnych ośrodkach, szkołach, domach kultury, przy warsztatach terapii zajęciowej i związkach osób niepełnosprawnych.

 

Zobacz więcej zdjęć z IV przeglądu teatrów osób niepełnosprawnych>>

 

Publiczność mogła zobaczyć osiem prezentacji czerpiących z różnych form teatralnych. A fakt, że w rolę główną wcielili się niepełnosprawni, utalentowani bohaterzy spowodował, że był to dzień pełen wyjątkowych emocji. W organizację tego przedsięwzięcia włączyło się Wodzisławskie Centrum Kultury oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach.

 

Nagrodę główną otrzymał zespół Łyszkersi – WTZ przy Domu Pomocy Społecznej z Łyszkowic za spektakl „Niezwykłe emocje”. Nagroda publiczności powędrowała do wodzisławskiej grupy z Ośrodka Święta Hiacynta i Franciszek za prezentację „My Słowianie – po naszemu”. Nagrodzeni instruktorzy to Aleksandra Nakonieczny i Adam Kazubek współpracujący z grupą WTZ „Otwarte serca” z Dąbrowy Górniczej. Wyróżnienie specjalne otrzymali artyści z Zespołu Szkół nr 9 w Jastrzębiu Zdroju. Grupa zaprezentowała czarny teatr – „Terra Nostra – Nasza Ziemia”.

 

Występy zostały ocenione przez komisję w składzie:

 

Izabela Karwot – animator kilku grup teatralnych działających przy Domu Kultury w Rybniku-Boguszowicach ("Godzina Później", "Teatr Rodzicielski", "Teatr Najmłodszych", "Supeł") oraz grupy teatralnej "Tara-Bum" przy Rybnickim Centrum Kultury.

 

Zofia Paszenda – pedagog, reżyser teatru dzieci i młodzieży, aktorka teatru „Rondo” z Rybnika. Pracuje z dziećmi i młodzieżą w zespołach teatralnych w MDK w Rybniku („Pacynki”, „Dratewka”, „Cicho-Sza”).

 

Jacek Kowalski-Krawczyk z Regionalnego Ośrodka Kultury w Katowicach, pedagog, instruktor teatralny, muzyk, specjalista ds. animacji i współpracy kulturalnej. Wieloletni juror konkursów muzycznych i teatralnych. Obecnie koordynator eliminacji w subregionie katowickim do Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.

 

/WCK/

/publ. a/