Jerzy Buzek z wizytą w Wodzisław Śl.

3
28
33.jpg

Były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, obecnie szef komisji ds. przemysłu i energetyki Parlamentu spotkał się w środę z mieszkańcami powiatu wodzisławskiego.

 

Prof. Jerzy Buzek w towarzystwie m.in. posła Ryszarda Zawadzkiego, starosty Tadeusza Skatuły i prezydenta miasta Mieczysława Kiecy udał się na spacer po ulicach wodzisławskiej starówki, zrobił małe zakupy w Galerii Karuzela i słynnej cukierni Meisel, gdzie spotkał się z członkami tej zasłużonej dla wodzisławskiego rzemiosła rodziny, a także odwiedził młodzież Zespołu Szkół Zawodowych w Wodzisławiu Śl.

 

Zobacz więcej zdjęć z wizyty Jerzego Buzka w Wodzisławiu Śląskim>>

 

Wcześniej na zaproszenie starosty Jerzy Buzek obejrzał nowoczesne pracownie, jakie powstały w rozbudowanej i zmodernizowanej dzięki środkom unijnym części Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego.

 

Były premier przedstawił wizję dalszego rozwoju Europy. Zwracał uwagę na potrzebę tzw. reindustrializacji, czyli budowy na Starym Kontynencie przemysłu nowych technologii. Wskazał m.in. że obecny kryzys najbardziej dotknął kraje, w których nie przemysł, a usługi dominowały w strukturze gospodarczej.

 

 

Odpowiadając na pytania młodzieży Jerzy Buzek podkreślał, że edukacja zawodowa młodzieży w powiecie wodzisławskim stoi na bardzo wysokim poziomie i jest mocno powiązana z potrzebami lokalnego rynku pracy. Odnosząc się z kolei do kondycji górnictwa, wskazał, że sektor ten wymaga ciągłych zmian i inwestycji, ale Polska przez najbliższe lata nadal będzie potrzebowała węgla kamiennego dla rozwoju swojej energetyki. Na zakończenie prof. Buzek obiecał, że weźmie udział w tegorocznej „Barbórce” w Zespole Szkół Zawodowych w Wodzisławiu Śl. – Nawet jeśli będę musiał zmienić plan pracy komisji w Parlamencie Europejskim – zażartował.

 

 

/Wojciech Raczkowski/

/publ. a/