Wodzisław: Nadano imię Zespołowi Szkół Zawodowych

1
123
40.jpg

Uroczystość została połączona z z powiatowymi obchodami Dnia Edukacji Narodowej. [ZDJĘCIA]

 

 

Od Piastów do nas Tu! Pod takim hasłem Zespół Szkół Zawodowych w Wodzisławiu Śl. świętował 15 października uroczystość nadania Technikum nr 1 i Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 3 imienia Piastów Śląskich połączoną z powiatowymi obchodami Dnia Edukacji Narodowej.

 

Uroczystości zapoczątkowała msza święta w kościele pw. Wniebowzięcia NMP, po której uczniowie, nauczyciele i goście przy rytmach orkiestry górniczej przeszli do szkoły przy ul. Gałczyńskiego. Tam starosta Tadeusz Skatuła, przewodniczący rady powiatu Eugeniusz Wala i dyrektor szkoły Danuta Mielańczyk odsłonili pamiątkową tablicę, która umieszczona został przed wejściem do budynku. Później obaj samorządowcy wspólnie z kustoszem Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, które objęło patronatem ZSZ, Anną Techmańską symbolicznie umieścili gwoździe na drzewcu sztandaru szkoły.

 

Zobacz więcej zdjęć z uroczystości>>

 

W uroczystościach udział m.in. Wiceminister Infrastruktury i Rozwoju Adam Zdziebło, poseł Ryszard Zawadzki, dyrektor rybnickiej delegatury Kuratorium Oświaty Maria Lipińska, a także dyrektorzy zaprzyjaźnionych kopalni, powiatowych szkół i partnerskiej placówki z Czech.

 

Z okazji podwójnego święta starosta Skatuła złożył życzenia zarówno świętującym nadanie imienia, jak i nauczycielom i pracownikom szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat. – Wybierając imię Piastów Śląskich potwierdziliście szacunek dla historii naszej ziemi wodzisławskiej, której początek rozwoju gospodarczego i kulturalnego przypada na okres rządów Piastów Śląskich. Był to okres, w którym nasze ziemie zamieszkiwane były nie tylko przez Polaków, ale także Czechów i Niemców, a ich wpływ na kształtowanie języka, kultury, religii i obyczajów naszego regionu jest nie do przecenienia. (…) Dlatego też życzę Wam drodzy nauczyciele, aby podejmowane przez Was działania wzbudzały w uczniach poczucie dumy ze swojej Małej Ojczyzny, a patronat Piastów Śląskich przypominał im o tożsamości tego regionu – mówił starosta. Słowa szczególnego podziękowania starosta skierował do pracowników administracji szkół, którzy na co dzień dbają o właściwe funkcjonowanie placówek. – Można powiedzieć, że to Wy budujecie tę bazę, dzięki której możliwa jest jakakolwiek praca dydaktyczna – powiedział Tadeusz Skatuła.

 

Z kolei wiceminister Adam Zdziebło, odnosząc się do słów starosty o wartości środków pozyskanych przez powiat na rozwój oświaty, przypomniał, że powiat wodzisławski odniósł w tej dziedzinie na przestrzeni minionych kilku lat niemałe sukcesy. – Myli się jednak ten, kto sądzi, że to przychodzi lekko. Nikt tutaj o tym nie wspomniał, a przecież należałoby podkreślić jak wielkiej pracy wymagało to od pracowników starostwa ze starostą Skatułą na czele – powiedział Zdziebło. Powiatową oświatę komplementował również poseł Ryszard Zawadzki: – Nasz powiat pod tym względem wyraźnie widoczny jest nie tylko na mapie naszego regionu, ale całego kraju. Na 184 samorządy w województwie śląskim w tym roku wręczono 124 nagrody Śląskiego Kuratora Oświaty, z czego aż trzy dla nauczycieli powiatu wodzisławskiego – podkreślał poseł.

 

Gratulacje szkole złożyli również goście z Czech, przedstawiciele związków zawodowych działających w oświacie oraz zarząd rady rodziców.

 

Podczas uroczystości dyrektor ZSZ Danuta Mielańczyk postanowiła uhonorować symbolicznymi statuetkami największych przyjaciół szkoły. Z jej rąk odebrali je: Tadeusz Skatuła, Eugeniusz Wala, Maria Lipińska, Adam Zdziebło, Ryszard Zawadzki, Edyta Glenc i ks. Bogusław Płonka.

 

Powiatowe obchody Dnia Edukacji Narodowej były też okazją, aby podziękować tym pracownikom oświaty, których praca przekraczała ramy obowiązku i wyznaczała inne, dodatkowe cele, podnosząc prestiż powiatu. W dowód uznania starosta Tadeusz Skatuła oraz przewodniczący rady powiatu Eugeniusz Wala wręczyli Nagrody Starosty. W tym roku otrzymali je:

 

1)  Anna Białek – dyrektor ZSP w Wodzisławiu Śl.

2) Maria Lach – dyrektor ZSE im. Oskara Langego w Wodzisławiu Śląskim

3) Renata Gryt – konsultant PODN w Wodzisławiu Śl.

4) Elżbieta Kłosek – wicedyrektor – Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl.

5) Marek Koczy – wicedyrektor ZSP im. Sejmu Śląskiego w Radlinie

6) Adam Lampert – wicedyrektor PCKU w Wodzisławiu Śl.

7) Andrzej Korzuch – kierownik szkolenia praktycznego PCKU w Wodzisławiu Śl.

8) Jarosław Murawski – kierownik zespołu pracowni specjalistycznych PCKU w Wodzisławiu Śl.

9) Wiesław Pawlica – kierownik szkolenia praktycznego ZSZ w Wodzisławiu Śl.

10) Mirosława Dyka – Płonka – nauczyciel LO im. Noblistów Polskich w Rydułtowach

11) Ludmiła Gacka – nauczyciel ZSP w Wodzisławiu Śl.

12) Adrianna Garbulowska – Gulec – nauczyciel ZSE im. Oskara Langego w Wodzisławiu Śl.

13) Barbara Grzyb – nauczyciel ZPSWR w Wodzisławiu Śl.

14) Karina Irczyk – nauczyciel ZSP w Wodzisławiu Śl.

15) Izabela Kohut – psycholog PPP w Wodzisławiu Śl.

16) Ewelina Limanowska – nauczyciel ZSZ w Wodzisławiu Śl.

17) Anna Mucha – nauczyciel ZPSWR w Wodzisławiu Śl.

18) Joanna Paruzel – nauczyciel ZSP Nr 2 w Rydułtowach

19) Jolanta Warzecha – nauczyciel I LO im. 14 Pułku Powstańców Śl. w Wodzisławiu Śl.

20) Aleksandra Zielonka – nauczyciel ZSE im. Oskara Langego w Wodzisławiu Śl.

21) Roman Magiera – nauczyciel ZST w Wodzisławiu Śl.

22) Piotr Sidor – nauczyciel I LO im. 14 Pułku Powstańców Śl. w Wodzisławiu Śl.

23) Daniel Szwankowski – nauczyciel ZSP w Pszowie

 

Podczas uroczystości w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach Nagrody Śląskiego Kuratora odebrały z kolei:

 

1) Danuta Mielańczyk – dyrektor ZSZ w Wodzisławiu Śl.

2) Iwona Cesarz – nauczyciel ZSE w Wodzisławiu Śl.

3) Maria Kopsztejn – nauczyciel ZST w Wodzisławiu Śl.

 

/publ. a/