Region:Termomodernizacje w powiecie wodzisławskim

3
28
termo2.jpg

Powiat nie zasypuje gruszek w popiele, jeśli chodzi o obiekty służby zdrowia. Są to kolejne budynki, które starostwo poddaje termomodernizacji. Powody są dwa. Po pierwsze po pierwsze pieniądze, po drugie ochrona środowiska.

Starostwo wyda ponad 800 tysięcy złotych na docieplenie swoich budynków w Radlinie, Wodzisławiu Śląskim i w Skrzyszowie. Najbardziej zaawansowane są prace w Radlinie na ul. Orkana 10. Inwestycje obejmują przede wszystkim likwidację azbestu, ocieplenie ścian, wymianę pokrycia dachowego, wymianę stolarki okiennej oraz budowę podjazdu dla niepełnosprawnych. Koszt inwestycji to ponad ćwierć miliona złotych. Finał prac przewidziano na koniec września tego roku.

 

 

 Radlińska Przychodnia jak widać jest termomodernizowana od fundamentów aż po stropy.

 

Najbardziej kosztochłonną operacją, jeśli chodzi o termomodernizację są oczywiście roboty w wodzisławskim szpitalu. Tu procesy termomodernizacyjne powiat wyda aż 400 tysięcy złotych, a prace zakończą się w październiku. Obejmą one przede wszystkim docieplenie ścian, wymianę pokrycia dachowego, ocieplenia stropu nad piwnicą. Również i tu wybudowany zostanie podjazd dla niepełnosprawnych. Wsparcie dla inwestycji pozyskano z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, który pożyczył na preferencyjnych warunkach powiatowi 170 tysięcy złotych oraz przekazał dotację na kwotę18 tysięcy zł.Inwestycję wykona firma Zakład Stolarski i Remontowo – Budowlany "Toman" z Turzy Śląskiej.

 

Starosta powiatu wodzisławskiego Tadeusz Skatuła uważa – takie inwestycje oczywiście kosztują, ale proszę sobie wyobrazić, o ile mniej zanieczyszczeń trafia do atmosfery z powodu mniejszej potrzeby spalania węgla. Ważne są też pieniądze. Dzisiaj je wydajemy. Ale już po kilku latach zbierzemy rachunki, gdy policzymy ile zaoszczędziliśmy na ogrzewaniu.

/l/

 

 

 Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na: