Region: Linia kredytowa na cele ekologiczne

2
67
radlin.jpg

Kredyty bierzemy na różne cele. Bardzo często pożyczone pieniądze przejadamy, marnotrawimy. W przestrzeni medialnej krążą informacje o ludziach, którzy wpadli w duże kłopoty, ponieważ nie potrafili spłacić pieniędzy, które wydali na nowy, supernowoczesny telewizor, wycieczkę zagraniczną, czy zestaw kina domowego.

 

 

Tymczasem kredyt jest narzędziem. I jest to narzędzie ważne dla współczesnej gospodarki. Bez kredytu wiele inwestycji nie jest możliwych do zrealizowania. Bez kredytu częstokroć nie jest możliwe rozpoczęcie działalności gospodarczej. Często dzisiaj wzięty kredyt oznacza, że już dzisiaj można zrealizować inwestycje, która szybko się zwróci. Instytucja kredytu jest ważna również w realizacji zadań ekologicznych. Nie każdego stać, by od razu wyłożyć kilka lub kilkanaście tysięcy złotych na instalację solarów, termomodernizację, likwidację azbestu. Firmy mogą wziąć kredyt na realizację założeń wynikających z przeprowadzonego audytu energetycznego. Preferencyjne linie kredytowe są więc istotnym promowania działań proekologicznych. Jedną z takich linii kredytowych jest LOA 2. Bank Spółdzielczy w Raciborzu jest wraz z Krakowskim Bankiem Spółdzielczym jedyną instytucją finansową, która może pożyczyć pieniądze na tak preferencyjnych zasadach. Oprocentowanie kredytu nie jest wysokie – to jedynie 3,5% w skali roku. Kredyt jest przeznaczony dla osób fizycznych oraz dla firm i instytucji.

 

 

 Jeśli firma chce termomodernizować swoją siedzibę, to pieniądze może uzyskać dzięki linii kredytowej LOA – 2 (zobacz galerię)

 

 

Linie kredytowe na przedsięwzięcia proekologiczne funkcjonują w katowickim Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej już od 1997 roku, a do końca 2013 roku w ramach linii wypłacono beneficjentom ponad 114 milionów złotych. Fundusz we współpracy z bankami przez te lata dofinansowywał przedsięwzięcia z zakresu ochrony atmosfery (ograniczenie emisji zanieczyszczeń, energooszczędność budynków, oszczędzanie energii cieplnej poprzez termoizolację ścian i stropów budynków, uprawy energetyczne, przedsięwzięcia energooszczędne dotyczące c.o. i ciepłej wody), gospodarki wodnej i ochrony wód (budowa przydomowych oczyszczalni ścieków, wykonanie podłączeń budynków do sieci kanalizacyjnej) oraz ochrony powierzchni ziemi (demontaż, transport i unieszkodliwienie odpadów azbestowych).

Wiceprezes zarządu Banku Spółdzielczego w Raciborzu Ewa Przybyłowicz mówi – Działamy razem z bankiem krakowskim, ponieważ gdy Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska ogłosił przetarg, to w jego warunkach było posiadanie przez banki oddziałów w całym województwie. Stąd konsorcjum. Oferujemy bardzo dobre warunki kredytu. Oprocentowanie jest niskie, a suma którą możemy pożyczyć nie jest mała – to aż 300 tysięcy złotych. W puli jest aż 10 milionów złotych. Kredyt można brać do 24 kwietnia. To nasz początek bezpośredniej współpracy z WFOŚiGW, chociaż oczywiście mieliśmy do czynienia z tą instytucją. Np. obsługiwaliśmy linie kredytowe dla Urzędu Miasta.

 

/l/, /p/

 

 

 Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na: