Wodzisław: Dzień rodzicielstwa zastępszego

2
92

W 2006 roku 30 maja został uznany przez Sejm RP za dzień rodzicielstwa zastępczego. Jego obchody mają przede wszystkim na celu popularyzowanie idei rodzicielstwa zastępczego oraz pokazanie społeczeństwu wagi problemu dzieci niechcianych, osieroconych odrzuconych. Stąd też i w naszym regionie właśnie na koniec maja są organizowane różnego rodzaju przedsięwzięcia na rzecz rodzin zastępczych. Instytucje publiczne takie jak Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie przez cały weekend promowały pieczę zastępczą, tak by pokazać poświęcenie, ogrom miłości i cierpliwości rodziców zastępczych.

 

Danuta Marciniak, zastępca dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu powiedziała – W tym roku uroczystości przesunęliśmy na 1 czerwca. Po pierwsze można połączyć wtedy różne imprezy z dniem dziecka. Po drugie to niedziela, więc znacznie więcej ludzi będzie mogła w nich brać udział. Uroczystości organizowane są przez nas wraz ze stowarzyszeniem pomocy dzieciom „Pokochaj mnie". Impreza jest skierowana do rodzin zastępczych, ale zapraszamy wszystkich zainteresowanych rodzicielstwem zastępczym. Ten festyn zorganizowany będzie w Czyżowicach w domu kultury od godziny 11.00. Nazwaliśmy w tym roku nasz festyn "Każde dziecko powinno mieć dom". Dla dzieci będzie moc gier, zabaw, konkursów.

Zastępca dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie jest przekonana, że rodziny zastępcze to najlepszy środek, by zapewnić dzieciom miłość i opiekę

 

Najważniejsze jest, by pokazać że rodzina zastępcza może zapewnić dziecku wsparcie i prawdziwe ciepło. Niestety zdarza się, że rodzice biologiczni z jakichś powodów nie mogą tego ofiarować. Placówka opiekuńczo – wychowawcza to jednak instytucja. A rodzina zastępcza może stworzyć dla dziecka prawdziwy dom. W placówkach powinny przebywać dzieci powyżej 10 roku życia. Do 10 roku życia dziecko w jeszcze większym stopniu potrzebuje wsparcia rodziców. To wówczas proces socjalizacji postępuje w największym stopniu. Dla nas ważne jest, aby dziecko mogło zobaczyć jak wygląda dom, jakie panują w nim zasady. To najlepsza forma opieki. Ostatnimi czasy w mediach przewijają się negatywne obrazy rodziny zastępczej. Ale pamiętajmy. Wszystkie rodziny zastępcze przechodzą odpowiednie szkolenia. Jeśli nie ma jednak prawdziwej miłości do drugiego człowieka, to nawet w "normalnych" rodzinach może dojść do patologii. I jeszcze jedno –jeżeli pojawiła się jedna czy dwie rodziny zastępcze, które źle wypełniały swoje funkcję  , to przecież nie można twierdzić, że wszystkie one są złe. Takie opinie krzywdzą.

W Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie są także pokoje dla dzieciaków, ale dla maluchów najlepiej jest, gdy są one pod opieką rodziców

 

Większa część rodzin zastępczych wypełnia swoją powinność bardzo dobrze. Dzieci, które z nich wychodzą znajdują pracę. Zdobywają wykształcenie. Same zakładają rodziny. Dzisiaj rodziny zastępcze potrzebują przede wszystkim szacunku. Słyszą w mediach wielokrotnie treści, które ich obrażają. Bo pokazywane są jedynie sporadyczne przypadki, a nie ma obrazu wielu tysięcy rodzin, które wkładają w wychowanie dzieci swój czas, swoje pieniądze, ogromny hart ducha, cierpliwość. serce. Wielokrotnie, gdy jest mowa o rodzinach zastępczych słyszy się „pieniądze". A przecież te dzieci, które przychodzą do rodzin zastępczych niejednokrotnie są skrzywdzone, zaniedbane, wymagają specjalistycznej opieki lekarskiej, czasami dziesiątek wizyt u terapeuty. Często te szumnie opisywane pieniądze giną w codziennych budżetach.

 

W powiecie wodzisławskim jest 171 rodzin zastępczych, w których dom znalazło 256 dzieciaków.

Leszek Iwulski