Wodzisław: Rewitalizacja budynku Urzędu Miasta

1
29
POL_Wodzisław_Śląski_Urząd_Miasta.jpg

Wykonawca powinien oddać obiekt do 30 października. Koszt całej inwestycji wyniesie ponad 1,5 mln zł.

 

Władze Wodzisławia Śląskiego zadbały o odnowienie budynku Urzędu Miasta pochodzącego z 1879 roku. Głównymi atutami architektonicznymi budynku magistratu są gotyckie ornamenty, strzeliste okna oraz ceglana elewacja. Rewitalizację, której poddawany jest wodzisławski urząd, nadzoruje Wojewódzki Konserwator Zabytków. Wszystko po to, aby ponownie mógł zachwycać swoim urokiem i stanowić jedną z wizytówek miasta.

Co zostanie odświeżone, wymienione, oczyszczone? Wykonawca powinien wywiązać się z powierzonego mu zadania do 30 października tego roku. „Prace, związane z rewitalizacją głównego budynku magistratu obejmują między innymi dospoinowanie, czyszczenie, hydrofobizację cegieł, z których zbudowany jest zabytkowy budynek. Oprócz tego planowane jest również wymienienie stolarki drzwiowej zewnętrznej i okiennej, tak, aby idealnie komponowała się ceglanymi ścianami. Wykonawca ma również zadbać o to, aby teren przylegający do budynku Urzędu Miasta był dopasowany do jego stylistyki” – wyjaśnia Barbara Chrobok, rzecznik prasowy UM w Wodzisławiu Śląskim.

Jest to I etap rewitalizacji budynków Urzędu Miasta w Wodzisławiu Śląskim. Koszt rewitalizacji budynku 4. to 1 133 490,20 zł. Przewidziany jest również II etap, kiedy odświeżony zostanie budynek 4a. W tym przypadku w skład prac wejdzie między innymi wymiana stolarki okiennej, instalacji c. o. oraz docieplenie dachu.

Łączny koszt całej inwestycji wyniesie 1 541 870,78 zł. Większa część nakładów, poniesionych na rewitalizację budynków zostanie, zgodnie z umową, umorzona z pożyczki zaciągniętej w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska w 2003 roku. Tym samym miasto nie będzie zobligowane do spłaty zadłużenia zaciągniętego w celu budowy oczyszczalni ścieków „Karkoszka”.

Źródło: UM Wodzisław Śląski

 

/publ. a/