„Miejsca Pamięci o Janie Pawle II na ziemi raciborskiej”

0
28
Jan_Pawel_II_DSC_0581_640.JPG

Świętość jest bardzo zwyczajna, możliwa i realna – mówił podczas promocji wydawnictwa poświęconego papieżowi i Jego związkom z Raciborszczyzną ks. Adam Rogalski.

 

Okoliczne wydanie dokumentujące związki św. Jana Pawła II z ziemią raciborską ukazała się na okoliczność urodzin św. Jana Pawła II. Autorem opracowania jest Krystian Niewrzoł (we współpracy z proboszczem parafii NSPJ ks. Adamem Rogalskim), zaś wydawcą, firma Raciborskie Media.

 

Promocja bogato ilustrowanego wydawnictwa, przybliżająca historię pobytu ks. Karola Wojtyły na ziemi raciborskiej, odbyła się we wtorek 19 maja w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece przy ul. Kasprowicza. Po przywitaniu gości przez dyrektora biblioteki, Małgorzatę Szczygielską, prelekcję wygłosił teolog Rafał Lazar, który przypomniał biografię Karola Wojtyły. Następnie Ks. Adam Rogalski podzielił się wspomnieniami z wyjazdu, wraz z grupą młodzieży, na uroczystości kanonizacyjne do Watykanu, mające miejsce 27 kwietnia.

 

 

– Najbardziej zapamiętałem, że wydarzenie to odbyło się całkowicie normalnie, bez jakichś wielkich fajerwerków, spokojnie, po cichu. Papież całym swoim życiem udowodnił, że każdy może doświadczyć świętości, bo świętość jest bardzo zwyczajna – mówił proboszcz "serca".

 

 

Jako ostatni głos zabrał Krystian Niewrzoł, autor opracowania. Opowiedział on o wizycie młodego księdza Karola Wojtyły w pobliskich Stodołach (administracyjnie należących podówczas do Raciborszczyzny), która miała miejsce niedługo po zakończeniu II wojny światowej. Ksiądz Karol Wojtyła odwiedzał wówczas swoją ciotkę Stefanię, skierowaną tam do pracy w charakterze nauczycielki. Według będących wtedy dziećmi, żyjących do dziś braci Konrada i Grzegorza Piechów (pan Grzegorz z małżonką byli obecni na spotkaniu), Karol Wojtyła goszcząc u ciotki wybrał się pewnego razu pociągiem do Raciborza. Odwiedził wówczas m.in. rynek i znajdujące się na nim kościoły, dotarł także do sanktuarium Matki Bożej.

 

 

Każdy uczestnik spotkania otrzymał okolicznościowe wydanie "Miejsca Pamięci o Janie Pawle II na ziemi raciborskiej", zaś na zakończenie goście zostali poczęstowani kremówkami, produkcji raciborskiego cukiernika, jednak symbolizujące "kremówki papieskie".

/ps/

Wydawca:

Patronat medialny:

Sponsorzy:

 

 

Cmentarz Jeruzalem