Kuźnia Raciborska: Rafamet buduje halę za 16 milionów

0
152
rafamet stara hala.jpg

Już wczoraj (30 kwietnia) byliśmy na uroczystym otwarciu budowy nowej hali w Rafamecie. To ledwo tydzień po tym, jak realcjonowaliśmy dla was wydarzenia z Rafako. Olbrzymi, czarny, futurystyczny budynek ma powstać do października tego roku. Rafamet położy za niego ponad 16 milionów polskich złotych. Głównym wykonawcą inwestycji jest firma z Pro -Invest z Dąbrowy Górniczej. Uroczystości uświetniła obecność polityków – premiera Jerzego Buzka, ministra Adama Ździebły i posła Henryka Siedlaczka oraz gości z kręgów biznesu. Na otwarciu obecna była również burmistrz Kuźni Raciborskiej – pani Rita Serafin.

Nowa hala jest niezbędna dla dalszego rozwoju globalnej firmy jaką jest Rafamet. W starych halach niepodobna już budować obrabiarki tak nowoczesne jak zamierza to robić potentat z Kuźni Raciborskiej. Rafamet to jedna z kilku firm na całym świecie produkujących tak skomplikowane urządzenia. Produkuje dla całego świata. Ok. 70% produkcji to eksport poza kraje UE. Maroko, Japonia, Mauretania, wszędzie tam i w wielu innych miejscach można podziwiać gigantyczne obrabiarki z Kuźni.

Premier Jerzy Buzek rozmawia z pracownikami Rafametu w dzień otwarcia nowej hali

 Na nowej hali będzie można produkować jeszcze większe maszyny – o klasę lepsze i o klasę trudniejsze – powiedział z uśmiechem prezes Rafametu Longin Wons. W pomieszczeniach nowego budynku będą powstawać obrabiarki ważące 800 – 900 ton. Będą miały 15 metrów średnicy i więcej, Detale, które będą mogły być obrabiane będą ważyć, bagatelka, 350 ton.

O nowej hali wypowiedział się także prezes wykonawcy Arkadiusz Nagieć, który traktuje ten projekt niezwykle prestiżowo zapewniając, że nowa hala będzie nie tylko niezwykle funkcjonalna i wytrzymała, ale także będzie wabić oko estetyką. Prezes Pro – Invest jest zdania, że to będzie nowa wizytówka Rafametu, dzięki której jeszcze łatwiej będzie mu o klientów.

Kamień węgielny pod budowę nowej hali wmurowali wspólnie Jerzy Buzek, prezes Rafametu Longin Wons oraz prezes Pro – Invest Arkadiusz Nagieć.

Fotorelację z otwarcia zobacz tutaj.

Tekst i foto Leszek Iwulski