Region: Dyngus? Nie wszędzie

2
23
10.JPG

Lany poniedziałek, zwany inaczej Śmigusem-dyngusem, jest bardzo popularny. Nie wszyscy jednak obchodzą Wielkanocny Poniedziałek tak samo.

 

Dość rzadką tradycją jest tradycja konnych procesji, dlatego stanowi ona dużą atrakcję. Kawalkady wielkanocne odbywają się na terenie powiatu raciborskiego; w Piotrowicach Wielkich, Sudole, Zawadzie Książęcej, Bieńkowicach.

Zobacz zdjęcia >>

 

Trudno dokładnie określić, kiedy pojawił się ten zwyczaj. Prawdopodobnie pierwsze procesje konne przeszły w Polsce już w średniowieczu. Zaś w Piotrowicach Wielkich zwyczaj ten kultywowany jest od około 300. lat.

 

Zdecydowanie popularniejszy w naszym regionie jest zwyczaj polewania się wodą w Wielkanocny Poniedziałek. Pochodzi on z XV wieku. Wtedy jeszcze funkcjonowały dwie odrębne tradycje. Śmigus to nic innego jak uderzanie się rózgami. Natomiast Dyngus polegał na chodzeniu po domach i zbieraniu datków, najczęściej w postaci jajek. Jeżeli ktoś odmówił złożenia choćby symbolicznego datku, za karę oblewany był wodą.

 

Chrześcijanie wiążą ten zwyczaj z oczyszczającą mocą wody oraz upamiętnieniem rozpędzania tłumów rozmawiających o Zmartwychwstaniu Jezusa.

 

Dziś śmigus-dyngus jest popularny zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Głównie dla zabawy polewa się wodą innych, nawet nieznajomych. W związku z tym zwyczajem, na rynku pojawia się sporo różnego rodzaju gadżetów, a dla tych, którzy nie potrafią zachować umiaru… mandaty.

 

/a/