Wodzisław: Ekonomik zwycięzcą Beskidzkiego Konkursu Młodych Kucharzy

3
59
beznazwy.jpg

Po raz drugi z rzędu uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych wygrali konkurs młodych kucharzy, który tradycyjnie już odbył się w Cieszynie.

 

27 listopada w Cieszynie odbył się konkurs gastronomiczny na szczeblu wojewódzkim pt.: „ V Beskidzki Konkurs Młodych Kucharzy”. Oprócz dwunastu ekip śląskich szkół o profilu gastronomicznym startuje w nim także ekipa z Czeskiego Cieszyna. W tym roku zadanie dla reprezentanta wodzisławskiego Zespołu Szkół Ekonomicznych było tym trudniejsze , iż pragnął on obronić I miejsce, zdobyte rok wcześniej. Błażej Kubica z klasy III Technikum Uzupełniającego przygotował , pod okiem trenera, nauczyciela przedmiotów zawodowych Judyty Lamża, cztery porcje „ Roladek z indyka nadziewanych wątróbką, suszonymi pomidorami i karotką, w płaszczu pszennym, w towarzystwie duetu z fasolki szparagowej otulonej boczkiem, razem z puree pietruszkowo- ziemniaczanym, sosem szpinakowym i prażonymi orzeszkami piniowymi”.

 

 

 

Tematem przewodnim rywalizacji było mięso z indyka oraz wykorzystanie w potrawie przynajmniej 2 mrożonych warzyw z listy , do wyboru. Jury Beskidzkiego Klubu Kulinarnego oraz przedstawiciele nauczycieli , ponownie najwyżej ocenili profesjonalizm pracy Błażeja, wyróżnili smak i aranżację na talerzu. Uczeń ten poradził sobie również wzorowo z nieprzewidzianą sytuacją – awarią wody w Cieszynie. Zmusiła go ona do zmiany niektórych metod i technik kulinarnych. Jego doświadczenie pomogło osiągnąć ponowny sukces. Ten rok jest dla ucznia Zespołu Szkół Ekonomicznych bardzo pomyślny , ponieważ sprawdził się również na konkursach międzynarodowych. Zdobył srebrny medal na Międzynarodowym Konkursie Gastronomicznym Retigo Cup 2013 Czechy w Přerovie. Z kolei startując w kategorii senior, rywalizując z szefami kuchni zdobył Srebrny Medal Konkursu Gastronomicznego Młodych Specjalistów w Dziedzinie Gastronomii Gastro Kromĕřiž Tescoma Cup 2013 w Czechach.

 

 

Judyta Lamża