Wodzisław: Służby przygotowane na zimę. Zgromadzono zapasy soli i piasku

3
120
wodzislaw_sluzby_przygotowane.jpg

Pierwsze opady śniegu mamy już za sobą – sprawdziliśmy, jak na nadchodzącą białą porę roku przygotowane są Służby Komunalne Miasta Wodzisławia.

 

Służby przygotowane

Aby akcja zimowa przebiegała sprawnie, SKM przeprowadziły już przeglądy swoich maszyn: dwóch koparko-ładowarek, dwóch solarek z pługami, jednego opłużonego samochodu ciężarowego, dwóch ciągników z pługami i rozrzutnikami, dwóch odśnieżarek chodnikowych oraz wytwornicy solanki. – O stan dróg w dzielnicach zadbają podwykonawcy wyłonieni w przetargu. Muszą oni zapewnić osiem pługów, które będą mogły w razie konieczności podejmować natychmiastowe działania – wyjaśnia rzecznik prasowy Urzędu Miasta Barbara Chrobok. Wybrani podwykonawcy dysponujący pługami ciągnikowymi wraz z rozrzutnikami soli lub piasku, przypisani do danego rejonu, umożliwiają podjęcie natychmiastowych działań w przypadku dynamicznie pogarszających się i zróżnicowanych warunków atmosferycznych w dzielnicach. – Nadzór nad ich pracą sprawowany przez radnych Rady Miejskiej lub członków rad dzielnic powoduje, że sporadycznie pojawiają się interwencje dotyczące jakości wykonywanych prac – mówi dyrektor SKM Krystian Kalisz. SKM przygotowały już także zapas piasku i soli. W magazynie znajduje się obecnie 190 ton soli oraz 2,6 tony chlorku wapnia. Zakupiono także 190 ton piasku płukanego. Na terenie miasta rozlokowanych zostało już 25 skrzyń z piaskiem.

 

– W ramach przygotowań do sezonu zimowego, wysłano także pisma do przedsiębiorstw działających na terenie miasta, dysponujących ciężkim sprzętem, z prośbą o przedstawienie kosztów pracy i określenie możliwości użycia tego sprzętu (samochody samowyładowcze, ładowarka, spycharka, koparka) podczas „akcji zima” w przypadku nadmiernych opadów śniegu – wyjaśnia dyrektor SKM Krystian Kalisz. -Ponadto wysłaliśmy też pisma do Komendy Straży Pożarnej, Policji z prośbą o wyznaczenie przedstawiciela do powołanego zespołu ds. koordynacji akcji zimowej w sezonie 2013/2014 – dodaje dyrektor.

 

Każda droga ma swoją kolejność

Drogi lokalne miejskie, o które dbać będą SKM, podzielone są na 3 grupy: pierwszej, drugiej i trzeciej kolejności zimowego utrzymania. W przypadku wystąpienia opadów śniegu lub innych typowo zimowych zjawisk drogi pierwszej kolejności będą odśnieżane i zabezpieczane jak najszybciej. Drogi te zostaną odśnieżone na całej szerokości i posypane na całej długości. Również na całej szerokości odśnieżone, a także posypane na skrzyżowaniach, podjazdach i innych miejscach niebezpiecznych zostaną drogi drugiej kolejności. W przypadku dróg trzeciej kolejności przewiduje się przede wszystkim ich odśnieżanie. – Według przyjętych standardów pierwszą kolejnością zimowego utrzymania dróg objęte są główne trasy przelotowe, ulice centralnych części miasta, gdzie znajdują się urzędy publiczne, szkoły, szpitale itd. Odśnieżanie rozpoczyna się, gdy warstwa śniegu przekroczy 3 cm. Usuwanie śniegu odbywa się przy użyciu pługów i środków chemicznych oraz obu metod równocześnie. Zakończenie odśnieżania powinno nastąpić w ciągu 12 godzin po ustaniu opadów. Dla Wodzisławia norma czasowa dla dróg piewrwszej kolejności wynosi 4 do 6 godzin – wyjaśnia Krystian Kalisz. W drugiej kolejności znajdują się trasy komunikacji autobusowej i drogi prowadzące do ważnych (zatrudniających wiele osób) obiektów przemysłowych. Odśnieżanie rozpoczyna się, gdy warstwa śniegu przekroczy 5 cm. Trzecia kolejność zimowego utrzymania obejmuje pozostałe drogi, a zakończenie ich odśnieżania powinno nastąpić w 48 godzin po ustaniu opadów. Więcej – sprawdź.

 

Mamy zimowe obowiązki

Przypominamy, iż odśnieżanie i zabezpieczanie chodników należy do właściciela nieruchomości, do której przylega chodnik. Właściciele nieruchomości mają obowiązek uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z części nieruchomości udostępnionych do użytku publicznego oraz z chodników przylegających bezpośrednio do nieruchomości. – Możliwe jest także posypywania ich piaskiem bądź innym stosownym środkiem likwidującym śliskość, dopuszczonym obowiązującymi normami – mówi rzecznik. W ścisłym centrum miasta obowiązek oczyszczenia chodnika należy wykonać w danym dniu do godziny 7.00. Uprzątnięcie błota, śniegu, lodu oraz innych zanieczyszczeń polega na usunięciu ich w miejsca niepowodujące zakłóceń w ruchu pieszym i pojazdów. Należy także umożliwić ich zebranie przez służby utrzymujące drogę w stanie czystości.

 

Pamiętajmy także o obowiązku usuwania śniegu i lodu z obiektów budowlanych. Na właścicielach, zarządcach i administratorach obiektów ciąży obowiązek monitorowania pokrywy śnieżnej lub lodowej zalegającej na dachach, stropodachach, tarasach użytkowych, balkonach lub tym podobnych elementach budynków, mających znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa użytkowania.

 

Co ważne, usuwanie nadmiaru śniegu lub lodu z dachów budynków o dużych powierzchniach dachu, wykonanych jako lekkie konstrukcje stalowe, winno odbywać się pod nadzorem osób posiadających wiedzę techniczną. Trzeba to bowiem robić w taki sposób, aby nie doszło do wystąpienia najniekorzystniejszego układu obciążeń dla konstrukcji.

 

 

/publ. p/