XII Oblicza Bluesa: Crosswalk, Los Agentos, Tortilla, Juicy Band [ZDJĘCIA]

3
76
Oblicza_bluesa_Crosswalk_001_601.jpg

Cztery godziny dobrego bluesa mieliśmy okazję usłyszeć w Radlinie, Śliczne wokalistki zamieniły koncert "smutnej muzyki" w ucztę nie tylko dla ucha…

 

Dwunasta edycja bluesowej imprezy Oblicza Bluesa zostały zainicjowane przez harmonijkarza Jacka Szułę oraz gitarzystę Piotra Czulaka. Przez wiele lat na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Radlinie występowało wielu znanych wykonawców, w tym m.in. Dżem, Krzak, Nocna Zmiana Bluesa, Seven B., Śląska Grupa Bluesowa.

 

Dyrektor MOKu Tomasz Miler z zadowoleniem przywitał licznie przybyłych fanów na XII Oblicza Bluesa, które odbyły się 16.11.2013 oraz zapowiedział cztery bluesowe zespoły; Crosswalk, Juicy Band, Los Agentos, Tortilla. Przedstawił też na scenie Jacka Szułę, muzyka z Radlina, który dziś gościnnie zagrał z zespołem Juicy Band.

 

Mimo smutnego na ogół bluesa, tegoroczna impreza miała nieco odmienny charakter. A to za sprawą wokalistek. W każdym zespole mieliśmy okazję podziwiać nie tylko piękny śpiew ale i wdzięk wokalistek, co przypadło do gustu zapewne zwłaszcza męskiej części widowni…

 

 

Monika Gliwa urzekła wdziękiem i świeżym

bluesowym głosem. Zdjęcia Crosswalk>>

 

 

Crosswalk – grupa, w której skład wchodzą przyjaciele z dzieciństwa. od 2012 roku rozpoczęli wspólny projekt. Po kilku miesiącach ćwiczeń, dziś mają za sobą kilka premierowych koncertów oraz udany występ na Rybnik Blues Festival. W repertuarze ciekawe aranżacje znanych coverów oraz własne utwory Moniki Gliwy i Kuby Blokesza. Skład stanowią: Monika Gliwa (wokal, gitara), Kuba Blokesz (gitara basowa, wokal), Adam Keler (gitara, wokal), Marek Glenc (gitara), Romek Gliwa (perkusja).

 

 

Anna Pawlus zaczarowała pięknym głosem i niesamowitymi blond "piórami".

(W rankingu Blues Top 2012 magazynu "Twój Blues" Anna Pawlus

zajęła 10 pozycję wśród polskich wokalistek bluesowych)

Zdjęcia Juicy Band>>

 

 

Juicy Band – zespół pochodzący ze śląska, powstał na przełomie 2009 – 2010 roku z inicjatywy Jacka Zająca i Michała Nita. Pełny i aktualny skład ukształtował się w kwietniu 2010 r. w który skład wchodzą: Anna Pawlus (wokal), Michał Nit (gitary), jacek Zając (hammond, piano), Jacek Szuła – gościnnie (harmonijka ustna), Przemysław Laszczyk bas),

Artur Pustelnik (perkusja).

 

Bardzo żywa i energiczna muzyka zespołu to zagajnik takich gatunków muzycznych jak blues, funk czy soul. Ciepłe brzmienie gitar i soczysty Hammond przenoszą słuchacza w spontaniczny zaułek skrajnego szaleństwa, tworząc jednocześnie solidny fundament, na którym twardo stoi charyzmatyczny głos Anny Pawlus. Zespół gra własne kompozycje jak i standardy w klimatach blues, funky, soul – czytamy na stronie sjc.pl.

 

 

Bożena Mazur – Uszy Duszy, jak mawia lider zespołu Robert Lenert,

to połączenie niesamowitego wdzięku i kunsztu śpiewu bluesowo-jazzowego.

Los Agentos – zdjęcia>>

 

 

Los Agentos – mariaż bluesa, world music, fake jazzu, punk rocka i szczypty ambientu. Pod nazwą LOS AGENTOS kryje się grupa muzyków kierowana przez lidera projektu Roberta”Los Agentos” Lenerta – kompozytora i autora tekstów większości utworów zawartych na płycie. Skład zespołu: Bożena Mazur (wokal), Andrzej Serafin (pianino, instrumenty perkusyjne), Stanisław Grela (gitara), Robert Lenert (harmonijka, wokal), Wojtek Kołek (saksofon).

 

 

Marta Ciosek – (pomimo przeziębienia) stworzyła

niepowtarzalny klimat swoim mocnym głosem, siłą

i temperamentem na scenie. Tortilla zdjęcia>>

 

 

 

A na koniec uczty – Tortilla. Niezwykła barwa głosu wokalistki zespołu i żywiołowy koncert – to najkrótsza charakterystyka sobotniego koncertu. Tortilla – toruński zespół znany z dokonań bluesowych, reprezentujący, jako jedna z nielicznych grup w Polsce autentycznego bluesa elektrycznego. Zespół czerpie z bluesowych korzeni, jednak wyraźnie przełamuje narzuconą w tym nurcie konwencję, podążając własną niebanalną drogą. Efektem tego jest unikalny i rozpoznawalny styl, który cechuje szacunek do tradycji czarnoskórych wykonawców, rock'n'rollowa energia typowa dla białych muzyków oraz jazzowy puls. Zespół występował na najważniejszych krajowych festiwalach bluesowych oraz koncertach w całej Polsce. Wielokrotnie gościł również w Holandii, Francji, Niemcach, na Słowacji, Węgrzech, Litwie, Ukrainie, Białorusi. Jest laureatem festiwalu Rawa Blues.

 

 

Ireneusz Burek