Kamienice odzyskały dawny blask

396
93

Z centrum Wodzisławia Śląskiego zniknęły 34 piece węglowe, 12 kuchenek węglowych oraz jeden kominek węglowy.

W ramach projektu „Eko-Starówka” sześć kamienic znajdujących się na Starym Mieście w Wodzisławiu Śląskim przeszło kompleksową termomodernizację wraz ze zmianą źródła ich ogrzewania. Kamienice, które zostały objęte pracami remontowymi, to: Kościelna 10, Kościelna 8, Kościelna 4, Kościelna 2, Opolskiego 4, Sądowa 4.

Jesienią 2018 r. spółka Domaro przystąpiła do wykonania zadania. Pierwszy etap modernizacji zakładał zaprojektowanie elewacji oraz dachów kamienic. Przeprowadzono wówczas uzgodnienia z wojewódzkim konserwatorem zabytków, aby móc zrealizować wszystkie prace z dużą dbałością o detale historyczne. Kolejny etap zaś polegał na wyłonieniu pierwszego wykonawcy.

Kapitalny remont sześciu kamienic zlokalizowanych na Starym Mieście rozpoczął się w październiku 2019 r. Intensywne prace trwały przez cały rok, a efekty są już widoczne. Zakres prac był bardzo szeroki. Przeprowadzono termomodernizację budynków wraz ze zmianą pokrycia dachów, wzmocnieniem ich konstrukcji, dociepleniem ścian budynków, obróbkami blacharskimi, wymianą stolarki okiennej i drzwiowej zewnętrznej, przygotowaniem instalacji C.O., podłączeniem kamienic do energii cieplnej oraz wymianą oświetlenia na energooszczędne LED.

– Nie ulega wątpliwości, że „Eko-Starówka” to projekt wielokierunkowy. Z jednej strony poprawiła się estetyka miejskich kamienic oraz komfort życia ich mieszkańców. Z drugiej zaś uzyskaliśmy efekt ekologiczny. To bardzo istotne połączenie. Dzięki inwestycji zlikwidowaliśmy 34 piece węglowe, 12 kuchenek węglowych oraz jeden kominek węglowy – mówi prezydent Mieczysław Kieca.

Łączny zakres finansowy zadania to ponad 2,24 mln zł.

W miejskich kamienicach znajdujących się na Starym Mieście został do wymiany tylko jeden kocioł węglowy i dwa piece węglowe żeliwne.

KP
Fot. UM Wodzisław Śląski

„Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”.