Jadwiga Emilewicz poza rządem

155
91

– 5 lat przy Placu Trzech Krzyży w Warszawie to czas wielkich zmian w modelu rozwojowym państwa – uważa ustępująca minister rozwoju.

Jadwiga Emilewicz odeszła z Porozumienia Jarosława Gowina, co oznacza rozstanie się ze sprawowaną dotychczas funkcją wicepremiera i minister rozwoju w rządzie Mateusza Morawieckiego.

– Podjęłam decyzję o opuszczeniu Porozumienia Jarosława Gowina. Po wielu latach wspólnej pracy nie jest to decyzja łatwa, ale spośród dostępnych możliwości najrozsądniejsza i – jak sądzę – najuczciwsza – skomentowała Jadwiga Emilewicz. Do rządu weszła w 2015 roku jako wicepremier, od 2019 roku pełniła rolę szefa resortu rozwoju oraz wicepremiera. Ostatnie projekty, nad którymi pracowała w resorcie rozwoju, to m.in. pakiet dla MŚP, tarcza antykryzysowa czy bon turystyczny.

– 5 lat przy Placu Trzech Krzyży w Warszawie to czas wielkich zmian w modelu rozwojowym państwa. Cieszę się, że mogłam być częścią zespołu, który wytyczył kierunki nowego paradygmatu. Od państwa liberalnego, promującego model „pomóż sobie, a niebo Ci pomoże”, do państwa przedsiębiorczego, które aktywnie wspiera rynek współtworząc przewagi konkurencyjne. Od rewolucji w polityce innowacyjnej po wsparcie dla przemysłów energochłonnych, wyrugowanie „kopciuchów” z rynku, aż po tarcze antykryzysową – napisała w mediach społecznościowych Jadwiga Emilewicz.

– Praca, jeśli ma kończyć się sukcesem, musi być grą zespołową. Dziękuję przede wszystkim zespołowi ministrów, z którymi zbudowaliśmy – jak sądzę – niezwykły w archipelagu administracji centralnej zespól. Od Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii – MPiT, złośliwie nazwanym przez red. Mazurka korporacją taksówkową, ale rzeczywiście charakteryzowało nas to, że „dowozimy” na czas i do wyznaczonego celu, aż do Ministerstwo Rozwoju – uważa J. Emilewicz.

– Pod egidą Tadeusza Kościńskiego prowadziliśmy aktywną dyplomację ekonomiczną, która zaowocowała spektakularnym wzrostem eksportu (o 40 proc.) oraz bezpośrednich inwestycji zagranicznych (209 mld euro w 2019). Mariusz Haładyj opracował pakiet dla MŚP oraz przygotował rewolucję w zamówieniach publicznych, która wejdzie w życie 1 stycznia. Piotr Woźny, który został naczelnym „smogbusterem” kraju – rugując paliwa stałe z palenisk domowych, ale także zastając Polskę nieocieploną, zostawił ją ztermomodernizowaną. Marcin Ociepa przygotował nową architekturę wsparcia instytucjonalnego biznesu w Brukseli. W ciągu minionego roku pracowaliśmy razem z Markiem Niedużakiem – ostoją legislacyjną z czasu pandemii, autorem regulacji m.in. o fundacji rodzinnej, Robertem Nowickim – architektem społecznych programów mieszkaniowych i tarczy inwestycyjnej dla samorządów, Krzysztofem Mazurem – który kontynuował prace zespołu ds. innowacyjności i opracował wkład gospodarczy do Krajowego Planu Odbudowy. Andrzej Gut-Mostowy nie tylko przyprowadził turystykę na pole gospodarcze, ale także przeprowadził tę branżę przez najcięższe miesiące pandemii. Olga Semeniuk – taran polityczny i przyszła gwiazda prawicy, w czasie pandemii na placu boju ze wszystkimi branżami ustalała protokoły bezpieczeństwa, a dziś kształtuje nowe oblicze polskiego rzemiosła – wymieniła była już wicepremier.

Dalej zwróciła się do zespołu, z którym miała okazję pracować. – Szczególne podziękowania należą się dyrektorom, specjalistom i pracownikom całego gmachu. Miałam przyjemność poznać większość z nich i wiem, że to dziś naprawdę wyjątkowy zespół, który test bojowy przeszedł w czasie narodowej kwarantanny, zamieniając na kilka tygodni mieszkania na korytarze i gabinety w Ministerstwie i zbudował sprawny respirator dla polskiej gospodarki. Dzięki tej tytanicznej pracy i zaangażowaniu, po pierwszej bitwie kryzysu pandemicznego – wychodzimy z tarczą. Polityka w czasie pandemii nabiera nowego, lepszego znaczenia. Nie mogłabym w niej uczestniczyć, gdyby kilkanaście lat temu nie zaprosił mnie do niej Jarosław Gowin, a 5 lat temu – zaufaniem obdarzył Mateusz Morawiecki – uważa J. Emilewicz.

Na koniec podziękowała swoim najbliższym. – I wreszcie na zakończenie czas podziękować tym, u których zaciągnęłam wysokooprocentowany kredyt – czyli rodzinie. Polityka odebrała im mamę i żonę na wiele wieczorów, weekendów i wakacji, a która pozostała stałym kompasem w podejmowanych decyzjach – podsumowała Jadwiga Emilewicz.

Zdaniem wielu przedstawicieli środowisk politycznych i biznesowych Emilewicz była jednym z lepszych ministrów.

C
Fot. Ireneusz Burek

Jadwiga Emilewicz odwiedziła Racibórz na początku tego roku. Na spotkaniu w gmachu Urzędu Miasta w telegraficznym skrócie pochwaliła się działaniami rządu w minionym roku, jakie poczyniono na rzecz małych przedsiębiorców oraz zreferowała najważniejsze punkty programu w roku 2020.