Firmy członkowskie RIG w Katowicach spotkały się po przerwie

1
31

Tegoroczne działania RIG-u skupiły się na służeniu realną pomocą i aktywnym wspieraniu działalności śląskiego biznesu.

Regionalna Izba Gospodarcza wróciła do organizacji cyklu spotkań biznesowych Klubu Członków RIG w Katowicach. Tematem sierpniowego wydarzenia było „Wsparcie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w walce ze skutkami epidemii COVID-19″. Wzięło w nim udział ponad 50 osób.

Tomasz Zjawiony, prezes RIG w Katowicach, podsumował tegoroczne działania Izby. Skupiły się one na służeniu realną pomocą i aktywnym wspieraniu działalności śląskiego biznesu. W kwietniu uruchomiono Centrum Wsparcia Małych i Średnich Przedsiębiorstw z infolinią i stroną internetową www.centrumwsparciamsp.pl, gdzie właściciele firm z Katowic otrzymują wsparcie ekspertów. Od lipca z CWMŚP mogą korzystać już wszystkie śląskie mikro, małe i średnie firmy w ramach IV filaru „Śląskiego Pakietu dla Gospodarki”.

Gościem specjalnym był Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, który opowiadał o Śląskim Pakiecie dla Gospodarki i sytuacji finansowej regionu na początku tego roku. – Wpływ z CIT w 2019 r. był najwyższy w historii, to był najlepszy rok, jeśli chodzi o finanse publiczne. Planowany budżet na 2020 r. przekroczył 2 mld złotych. Pandemia wszystko zweryfikowała i zakwestionowała. Mam nadzieję, że wskaźniki gospodarcze nie będą jednak tak niskie, jak niektórzy prognozują. Na szczęście udało nam się pozyskać i uruchomić środki finansowego na pięć filarów pomocy dla przedsiębiorców. Wierzę, że uda się z sukcesem powrócić do zablokowanego przez epidemię projektu internacjonalizacji MŚP – Inter Silesia zblokowała nam pandemia. Do naszych drzwi puka transformacja energetyczna. Chcemy nadal wspierać przedsiębiorstwa dotacjami na inwestycje związane z walką ze smogiem czy wykorzystaniem OZE – zaznaczał Jakub Chełstowski.

Istotnym punktem programu spotkania Klubu Członków RIG w Katowicach było podpisanie porozumienia o współpracy ze Śląskim Klastrem Internetu Rzeczy SINOTAIC. Klaster ma na celu wykorzystanie potencjału podmiotów działających na Śląsku w obszarze Internetu Rzeczy, stworzenie centrum wdrożeniowego rozwiązań w tym zakresie poprzez integrację rodzimych rozwiązań w regionie, jak również stworzenie nowych miejsc pracy i umożliwienie firmom rozwoju, ekspansji i w efekcie rynków zbytu zagranicą.

Spotkanie było również okazją do przedstawienia nowej formuły specjalnej edycji Europejskiego Kongresu MŚP, który odbędzie w wersji hybrydowej. W jego ramach będzie miało miejsce 5 lub 6 wydarzeń od września do grudnia 2020 r. Podczas eventów, odbywających się w Pszczynie, Katowicach i Wiśle, równolegle za pośrednictwem platformy zostanie przeprowadzony networking firm.

W programie wydarzenia nie mogła zabraknąć powitania i przedstawienia nowych firm członkowskich, którzych przedstawiciele odebrali certyfikaty i odznaki, a także mieli okazję do krótkiego zaprezentowania profilu swojej działalności. Honorową odznakę RIG, która jest repliką Diamentowego Lauru Umiejętności i Kompetencji, otrzymał również gość specjalny spotkania.

KP
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego