Święto Służby Więziennej w Raciborzu

29
171

Uroczystość była okazją, by wręczyć odznaczenia resortowe i akty nadania wyższych stopni.

8 lutego obchodzone jest Święto Służby Więziennej. Data nawiązuje do ogłoszenia dekretu Józefa Piłsudskiego z 7 lutego 1919 roku w sprawie tymczasowych przepisów więziennych, który dał początek więziennictwu w odrodzonej Polsce. Tegoroczne obchody przypadły w 101. rocznicę powołania więziennictwa. Zakład Karny w Raciborzu zorganizował uroczystości 18 lutego.

Organizatorem obchodów był dyrektor ZK płk Grzegorz Kosiński. Podczas wydarzenia nastąpiło wręczenie odznaczeń resortowych oraz aktów nadania wyższych stopni służbowych funkcjonariuszom Służby Więziennej. Awanse na wyższe stopnie służbowe w raciborskiej jednostce otrzymało 18 funkcjonariuszy Służby Więziennej w korpusie podoficerów, jeden w korpusie chorążych i pięciu w korpusie oficerów. Minister Sprawiedliwości przyznał również funkcjonariuszom cztery odznaki „Za zasługi w pracy penitencjarnej”.

Święto Służby Więziennej było także okazją do złożenia podziękowań za codzienną, bardzo trudną służbę nie tylko samym funkcjonariuszom, ale też ich bliskim, którzy na co dzień im towarzyszą i wspierają.

KP
Fot. Por. Maciej Konior