Błogosławiony Henkes upamiętniony w Raciborzu

44
63

Tablica upamiętniająca błogosławionego pallotyna pojawiła się na terenie raciborskiego Zakładu Karnego.

Błogosławiony Richard Henkes, kapłan katolicki, był związany ze Śląskiem od 1931 roku, pełniąc posługę kapłana i wychowawcy młodzieży męskiej w szkołach pallotyńskich w Kietrzu i Ząbkowicach Śląskich. Był też rekolekcjonistą w domu rekolekcyjnym w Branicach. Od 1941 roku pełnił obowiązki proboszcza parafii św. Augustyna w Strachowicach. W 1943 roku został aresztowany i osadzony w raciborskim więzieniu, skąd odesłano go do obozu koncentracyjnego w Dachau. Dobrowolnie, będąc świadomym zagrożenia, zgłosił się do do pielęgnowania więźniów chorych na tyfus. Zarażony śmiertelną chorobą zmarł 22 lutego 1945 r. Beatyfikowany 15 września 2019 r. w Limburgu nad Lahnem.

Z inicjatywą upamiętnienia błogosławionego wyszedł radny Piotr Klima. Swój pomysł przedstawił podczas wrześniowej sesji rady miasta. Uchwała w sprawie poparcia tej inicjatywy została przyjęta przez Radę Miasta Racibórz z końcem października. W styczniu komitet organizacyjny złożył wizytę w kurii opolskiej, gdzie planowano szczegóły uroczystości.

Upamiętniony w Raciborzu

Uroczystości upamiętnienia bł. Richarda Henkesa odbyły się 23 lutego w Raciborzu. Wydarzenie rozpoczęła konferencja naukowa w sali kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jej moderatorem był dr Piotr Sput. Wykład inauguracyjny o „Katolicyźmie w systemie dyktatury nazistowskiej” zebranym wygłosił ks. bp prof. dr hab. Jan Kopiec. Historię życia, kultu, męczeństwa bł. Henkesa zebranym przedstawili kolejni prelegenci, a byli nimi ks. dr Przemysław Krakowczyk SAC, dr Renata Sput i Paweł Newerla.

Msza święta dziękczynna za dar życia i przykład świętości bł. Ryszarda Henkesa odprawiona została w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu. Wzięło w niej udział wielu dostojników kościelnych: bp. gliwcki Jan Kopiec, bp. ostrawsko-opawski Martin David, bp. Adrian Galbas SAC, bp. Rudolf Pierskała i bp. Andrzej Czaja, który przewodniczył nabożeństwu. O oprawę muzyczną zadbał chór z Brzezia pod dyr. Aleksandry Gamrot.

Na koniec uroczystości biskup Andrzej Czaja poświęcił tablicę upamiętniającą błogosławionego. Odsłonięcia pomnika dokonali prezydent miasta Racibórz Dariusz Polowy, minister Michał Woś, dyrektor Zakładu Karnego w Raciborzu płk Grzegorz Kosiński i starosta powiatu raciborskiego Grzegorz Swoboda. Uroczystość poprowadził Piotr Klima – przewodniczący komitetu organizacyjnego.

c
Fot. Zuzanna Sczyrba