Regionalne Otwarcie Roku Gospodarczego w Katowicach – mocne uderzenie

5
185

Merytoryczna dawka wiedzy o prognozach w gospodarce dla śląskich przedsiębiorców.

Regionalne Gospodarcze Otwarcie Roku zostało połączone ze Spotkaniem Firm Członkowskich RIG w Katowicach oraz 6. Spotkaniem Konsulów Generalnych i Honorowych prowadzących działalność na południu Polski. W wydarzeniu (w dniu 28.01.2020) wzięło udział prawie 100 osób – przedstawicieli władz regionu i samorządu, dyplomatów, ekspertów oraz członków Izby. W siedzibie Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach zgromadzonych gości przywitał Tomasz Zjawiony, prezes RIG-u. Zwracał uwagę, że rok 2020 to ważny test nie tylko dla Polski. – To czas kiedy Unia Europejska zostanie poddana sprawdzianowi, bo już za chwilę Brexit. W naszym kraju trwają duże zmiany w prawodawstwie. By sobie poradzić musimy współpracować i działać wspólnie: organizacje biznesowe wespół z instytucjami samorządowymi i rządowymi.

Deklaracja wojewody

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele służby dyplomatycznej. Ambasador Serbii, Nikola Zurovac zachęcał zgromadzonych przedsiębiorców do nawiązywania kontaktów gospodarczych z firmami na Bałkanach. – Chcemy by współpraca ekonomiczna z Polską była coraz lepsza. Sprzyja temu rosnąca wymiana handlowa między naszymi krajami (1 mld 300 mln E w 2019 r.). To, że Serbia jest poza Unią Europejską stwarza dodatkowe możliwości rozwoju obustronnej współpracy.

Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć przedstawicieli władz wojewódzkich. Jarosław Wieczorek, Wojewoda Śląski w swoim wystąpieniu mówił o perspektywach dla przedsiębiorców w świetle aktualnych działań rządu oraz planach na bieżący rok. – Naszym zadaniem jest minimalizowanie barier dla przedsiębiorców i temu były poświęcone ostatnie lata. Powstała mała konstytucja dla biznesu, tzw. mały ZUS, wiele procedur zostało uproszczonych. Chcemy wyznaczać strategiczne rejony gospodarcze, by jak najwięcej inwestycji powstawało na terenie Polski. Nasza gospodarka może pochwalić się jednym z najwyższych wzrostów w Europie.  Chcę zaakcentować, że współpraca Urzędu Wojewódzkiego z Izbą i firmami będzie ulegać dalszemu zacieśnianiu – deklarował Jarosław Wieczorek, Wojewoda Śląski.

Rzecznik MŚP – ministrem przedsiębiorców

Formuła Regionalnego Gospodarczego Otwarcia Roku składała się z wystąpień zaproszonych ekspertów, którzy zaprezentowali swoje prognozy na nadchodzący rok w kilku obszarach tematycznych. O aktualnych obszarach działania i planach na najbliższe miesiące mówił Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rzecznik przedstawił program ośmiu postulatów – zmian systemowych korzystnych dla przedsiębiorców, które zamierza przedstawić rządowi. Mówił o wadze instytucji zrzeszających firmy, takich jak Regionalna Gospodarcza w Katowicach.

Polska z rekordem w kategorii niejasności przepisów podatkowych i sankcji

Prof. dr hab. Adam Mariański, Partner Zarządzający w kancelarii Mariański Group i Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych omówił rolę nowych uwarunkowań prawnych, koniecznych do wypełnienia w rozpoczynającym się roku oraz związanych z nimi wyzwaniach. Według Przewodniczącego KIDP, sytuacja sektora MŚP w Polsce się komplikuje.

– Rok 2019 przyniósł nam najgorsze rozwiązania w dziedzinie prawa podatkowego. W dodatku Polska wiedzie prym w Europie w wysokości nakładania kar na przedsiębiorców za brak raportowania schematów podatkowych. Ze względu na nowe otwarcie, czyli nowe kierownictwo Ministerstwa Finansów liczę na zmianę podejścia do prawa podatkowego poprzez konsultacje społeczne dotyczące wprowadzanych przepisów. Warto stworzyć np. Forum Podatkowe, w ramach którego można by zgłaszać zastrzeżenia w przypadku nieproporcjonalności lub niejasności we wprowadzanych zmianach prawa podatkowego – postulował prof. dr hab. Adam Mariański.

Oficjalnym Partnerem spotkania był bank PKO BP. Urszula Kryńska, ekspertka z Departamentu Analiz Ekonomicznych banku PKO BP w swojej prezentacji przedstawiła prognozy makroekonomiczne na rok 2020, które są raczej optymistyczne dla globalnej gospodarki. Dla polskiej nieco mniej… – Możemy mówić o spowolnieniu w rodzimej gospodarce, konsumpcja – mimo programów socjalnych – nie będzie rosła. Na rynku pracy migracja zarobkowo nabierze bardziej trwałego charakteru, ale nie można tu liczyć na większy dopływ pracowników np. z Ukrainy. Warto zwrócić uwagę, że w 2017 roku Polska przyjęła 1 mln 200 tys. migrantów, tyle samo co o wiele większe Niemcy. Ze względu na brak rezerw na rynku pracy, warto utrzymać ten potencjał – akcentowała Urszula Kryńska.

Wsparcie dla MŚP – kluczowe dla Urzędu Marszałkowskiego

Aleksandra Monsioł-Szatkowska, Dyrektor Departamentu Gospodarki i Współpracy Międzynarodowej przedstawiła plany gospodarcze Zarządu Województwa Śląskiego na 2020 rok. Przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, zaznaczała, że wsparcie dla sektora MŚP jest kluczowe dla Departamentu Gospodarki i Urząd może pochwalić się wieloma sukcesami w tej materii. – Jesteśmy liderem w pozyskiwaniu inwestycji w kraju, jako pierwsi powołaliśmy Regionalną Strategię Innowacji, prężnie działa Śląskie Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera, co jest o tyle łatwiejsze, że nasz region to drugi rynek zbytu w Polsce, z dużą liczbą firm z sektora MŚP i, co najważniejsze, z przyjaznym klimatem dla biznesu.

Krzysztof Spyra. p.o. Dyrektora Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości omówił aktualne możliwości wsparcia przedsiębiorców z wykorzystaniem środków posiadanych przez ŚCP. Zachęcał do aplikowania w konkursach. – Warto przyjechać do nas i skonsultować swój pomysł na wniosek – czy wpisuje się w wymagania danego konkursu i ma szansę na dofinasowanie.

Nominacje

Po tak imponującej dawce aktualnej wiedzy nastąpiła część oficjalna, związana z bieżącymi działaniami Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Nominacje wiceprezesów Sądu Arbitrażowego, organu powołanego w 1991 roku do rozstrzygania sporów o charakterze krajowym i międzynarodowym w ramach postępowania arbitrażowego bądź mediacji, otrzymali: Jacek Zrałek i prof. Michał Kania.

W programie wydarzenia nie mogło zabraknąć powitania nowych firm członkowskich. Przedstawiciele 10 firm otrzymali pamiątkowe certyfikaty i odznaki z rąk prezesa Izby Tomasza Zjawionego, wiceprezesa Michała Dąbrowskiego i Rzecznika MŚP Adama Abramowicza, potwierdzające członkostwo w Klubie RIG.

Delegatury RIG rosną w siłę, nominację na prezesa delegatury w Świętochłowicach otrzymała Ewa Forystek-Zabojszcz. Niedawno powołano nowe oddziały Izby w Dąbrowie Górniczej i Sosnowcu, w planach jest utworzenie placówki w Zawierciu.

– Zainteresowanie chęcią stowarzyszania się nie gaśnie. Z czego bardzo się cieszę, bo wspólne działania mają większy wymiar i są ważnym elementem aktywizacji życia gospodarczego – reasumował Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

Ireneusz Burek
(źródło: informacje prasowe RIG)

Podczas spotkania wręczono certyfikaty dla nowych firm członkowskich RIG: Ado-Med sp. z o.o., SKYGATE SELLEKT S.C., Donum Animo Magdalena Przybylak, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Lokalowej w Świętochłowicach, Kozbud Group sp. z o.o., Kancelaria Radcy Prawnego Agata Kościuk, Usługi Transportowe Krzysztof Zarzecki, Centrum Ogrodnicze „SEBA”, Pietroniec Grażyna, Agencja Reklamowa „REMAR” Mariusz Botor, QWELD sp. z o.o.