Bezcenna profilaktyka

2711
158

W Polsce każdego dnia co najmniej trzy osoby dowiadują się, że są zakażone wirusem HIV.

W listopadzie obchodzono Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV, a wraz z nim prowadzono działania edukacyjno-informacyjne Krajowego Centrum ds. AIDS.

1 275 – tyle zakażeń wykryto w Polsce w 2018 roku. Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny liczba nowo wykrywanych zakażeń co roku przekracza w naszym kraju tysiąc. Od wdrożenia badań, czyli od połowy lat 80. do 30 kwietnia 2019 r., wykryto 24 303 zakażenia HIV, AIDS zdiagnozowano u 3 692 osób i odnotowano 1 418 zgonów. Codziennie w Polsce średnio trzy osoby dowiadują się o swoim zakażeniu, a do zdecydowanej większości zakażeń dochodzi drogą kontaktów seksualnych.

Mimo to według szacunków w Polsce test na HIV wykonał najwyżej co dziesiąty dorosły, a to o wiele mniej niż w innych krajach europejskich. Nawet kilkanaście tysięcy osób może żyć w naszym kraju z wirusem, nie zdając sobie z tego sprawy. Tymczasem badanie jest bardzo proste. W 30 Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD) współfinansowanych przez Krajowe Centrum ds. AIDS, Agendę Ministra Zdrowia, na osoby chcące zrobić test czekają wykwalifikowani doradcy. Oprócz badania przeprowadzają także rozmowę edukacyjną. Punkty PKD działają we wszystkich województwach, a ich listę można sprawdzić na stronie aids.gov.pl/pkd.

– HIV może dotyczyć każdego niezależnie od płci, wieku, orientacji czy stylu życia. Niestety wiele osób wypiera ten fakt i nie robi testu. Warto, aby wykonała go każda dorosła osoba, która choć raz w życiu miała ryzykowne zachowanie. W sieci Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD) można zrobić to badanie bez skierowania, bezpłatnie i anonimowo. Wynik uzyskuje się bardzo szybko. Gorąco zachęcam do korzystania z PKD. Nie tylko w Europejskim Tygodniu Testowania w kierunku HIV, ale przez cały rok. Takie badanie może niejednej osobie uratować życie, a nawet dwa życia, jeżeli test wykonuje kobieta w ciąży – powiedziała Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

Korzystając ze skutecznej, bezpłatnej dla pacjenta terapii z HIV można żyć wiele lat. Co więcej, według wyników ostatnich badań osiągnięcie niewykrywalnego poziomu wirusa we krwi poprzez regularne przyjmowanie leków przepisanych przez specjalistę może powodować, że dana osoba nie zakazi swojej partnerki czy partnera.

Na wszelkie pytania i wątpliwości związane z HIV czy innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową odpowiedzą specjaliści pod bezpłatnym numerem Telefonu Zaufania HIV/AIDS: 800 888 448. Do końca grudnia telefon będzie pracował całodobowo.

c