Wodzisław Śląski bez opłaty targowej?

47
79

Zniesienie opłaty targowej ma ożywić targowiska i drobny handel w mieście.

Wodzisław Śląski może być pierwszym miastem w regionie bez opłaty targowej, a wszystko za sprawą projektu uchwały, który złożyli radny Łukasz Chrząszcz oraz członkowie zarządu Wodzisław 2.0 Kacper Biernacki oraz Bartosz Młotek. Wodzisławscy kupcy popierają projekt, gdyż w 2016 roku złożyli petycję w tej sprawie, która została jednak odrzucona. Zdaniem projektodawców opłata targowa stanowi mały składnik budżetu miasta, a dla mikroprzedsiębiorców jest ważnym wydatkiem. Likwidacja opłaty ma ożywić targowiska i drobny handel w mieście.

– Wodzisław 2.0 zawsze dotrzymuje słowa. Opłata targowa jest niewielką częścią wpływu do budżetu miasta, za to bardzo szkodzi kupcom wodzisławskim, ponieważ m.in. za pobieraną opłatę nie otrzymują nic w zamian. Kacper Biernacki w czasie kampanii w swoich postulatach zawarł jej likwidację. Dziś razem z Łukaszem Chrząszczem dotrzymali obietnicy, składając projekt uchwały likwidującej opłatę targową – napisali w mediach społecznościowych przedstawiciele Wodzisław 2.0.

Wpływy z tytułu opłaty targowej spadają z roku na rok – wynika z uzasadnienia uchwały. W 2016 roku wpływy do budżetu z tego tytułu sięgały 128 tys. zł, zaś w tym roku jest to 80 tys. zł zakładanego przychodu (w I półroczu wykonanie przychodów było na poziomie 43,3%). Co więcej, pobranie takiej opłaty to dodatkowy obowiązek oddelegowania pracowników, bowiem pobierają ją inkasenci z Urzędu Miasta i SKM. Wodzisław 2.0 powołuje się na inne miasta, za przykład podając Opole, Wrocław czy mniejsze gminy jak Pątnów i Lutomiersk. W tym miejscach zlikwidowano już opłatę targową i ich śladem chce iść Wodzisław 2.0. Przewidywany ubytek dochodów w budżecie Gminy Wodzisław Śląski w 2020 roku z tytułu likwidacji opłaty targowej szacuje się na ok. 70 000 zł. Teraz projekt uchwały zostanie sprawdzony pod kątem formalnym, a następnie może trafić pod obrady.

c
Fot. Wodzisław 2.0