Ekologiczne kubki nagrodzone

654
90
kubki

Kubki zostały nagrodzone w konkursie Ekolaury Polskiej Izby Ekologii 2019.

Stosowane na rybnickich wydarzeniach plenerowych ekologiczne kubki wielorazowego użytku zostały nagrodzone w 18. edycji konkursu Ekolaury Polskiej Izby Ekologii 2019. Ekologiczne i estetyczne kubki wielorazowego użytku wykorzystywane są w Rybniku na miejskich wydarzeniach plenerowych takich jak koncerty czy mecze, co powoduje, że po masowych wydarzeniach właściwie nie ma śmieci.

Nagrodę przyznaną przez Zarząd Polskiej Izby Ekologii odebrał Rafał Tymusz, dyrektor MOSiR w Rybniku.

– Ekokubki są wielokrotnego użytku. Uczestnicy miejskich imprez mogą je wypożyczać, płacąc kaucję na okres imprezy i oddać po koncercie czy meczu, kaucja jest wtedy zwracana. Kubek ma atrakcyjną szatę graficzną, co powoduje, że są osoby, które nie zwracają kubków i zabierają na kolejne wydarzenie – mówi Rafał Tymusz. – Dla nas jako organizatorów wydarzeń wprowadzenie ekokubków ma z kolei na celu zmniejszenie kosztów związanych z wywozem śmieci, głównie jednorazowych opakowań plastikowych – dodaje dyrektor.

Dzięki temu rozwiązaniu powstaje mniej śmieci w mieście – przed wprowadzonym rozwiązaniem w 2017 roku koszt wywiezionych śmieci z kąpieliska Ruda wynosił ponad 22 tys. zł (maj – wrzesień), a ze stadionu ponad 26 tys. zł w okresie sezonu żużlowego. Dodatkowym kosztem w kontekście ekologii jest obciążenie związane z zagospodarowaniem ton plastiku po tego rodzaju imprezach. Aktualnie Miasto Rybnik przygotowuje się do wycofania plastikowych opakowań z urzędu miejskiego i jednostek miejskich.

KP
Fot. MOSiR Rybnik

„Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”.