Radni chcą imprez bez plastiku

1
94
dozynki raciborz

Grupa radnych z klubu Michała Fity wystosowała do prezydenta interpelację w sprawie jednorazowego plastiku.

Chcą oni, jak czytamy w interpelacji, zastąpienia jednorazowych opakowań, naczyń i sztućców plastikowych w jednostkach organizacyjnych Miasta Racibórz oraz na imprezach organizowanych przez miasto. Pierwszą miejską imprezą bez jednorazowego plastiku były organizowane niedawno dożynki w Miedoni. Teraz inicjatorzy chcą skorzystać z nabytego już doświadczenia i takie standardy wprowadzić na wszystkich imprezach organizowanych przez miasto.

– Temat odchodzenia od stosowania opakowań plastikowych, zwłaszcza w ostatnich miesiącach, jest bardzo szeroko omawiany, ale również realizowany przez różne gminy. Przykładem może być tu Wałbrzych czy Kraków – czytamy w interpelacji. – Również w naszym mieście prowadzone są różne działania oraz akcje mające na celu ograniczenie stosowania plastiku. Korzystając z własnych doświadczeń przy organizacji z tegorocznych Dożynek Miejskich, na których zastąpiliśmy wszystkie plastikowe naczynia i sztućce ich biodegradowalnymi odpowiednikami, wnioskujemy o wprowadzenie takich standardów na wszystkich imprezach organizowanych przez Urząd Miasta lub takich, gdzie miasto udziela wsparcia. W związku z tym, że aktualnie brak jest ogólnokrajowych rozwiązań systemowych (np. kaucja na butelki plastikowe), uważamy, że proponowane działania będą miały największy skutek praktyczny w postaci ograniczenia produkcji plastikowych śmieci, a jednocześnie będą miały największe oddziaływanie na mieszkańców – piszą radni, którzy podpisali się pod interpelacją: Józef Galli, Anna Szukalska, Michał Szukalski, Dawid Łomnicki i Marian Czerner.

c
Fot. Zuzanna Szczyrba

W tym roku miejskie dożynki odbyły się w Miedoni. Były one pierwszą miejską imprezą bez jednorazowego plastiku, który zastąpiono miseczkami z otrębów oraz sztućcami i kubeczkami z naturalnego surowca na bazie mączki kukurydzianej. Jednym z inicjatorów był radny Józef Galli, który już wtedy zapowiedział swoje dalsze działania na rzecz ograniczenia plastiku. – W organizacji dożynek miejskich oprócz stawiania na dobrą organizację i świetną zabawę założyliśmy sobie, że chcemy również zadbać o środowisko i jak najbardziej ograniczyć, a najlepiej wyeliminować produkcję plastikowych śmieci – mówił wówczas Józef Galli.