Londyński maraton bez plastiku

76
68
maraton

Maratony to imprezy popularyzujące sport i zdrowy styl życia, jednak ich organizacja często generuje ogromne ilości śmieci.

Wysiłek fizyczny uczestników wymaga odpowiedniego nawodnienia organizmu, co przekłada się na zużycie sporej ilości plastikowych butelek z wodą. Obliczono, że podczas londyńskiego maratonu, jednej z największych imprez sportowych, jednego dnia (jeszcze rok temu) zużywano aż 200 tysięcy plastikowych butelek.

Organizatorzy imprezy postanowili więc wprowadzić ekologiczną rewolucję, aby zredukować użycie plastiku. W tym roku zrezygnowali ze sztucznych tworzyw i zamiast plastikowych butelek uczestnicy maratonu otrzymali kapsułki z wodą o nazwie „Ooho!”. Wyprodukowane przez startup Skipping Rocks Lab kapsułki, zdaniem twórców, są biodegradowalne w 4-6 tygodni, a co ważniejsze, wyprodukowaną z ekstraktu z wodorostów błonkę Notpla można połknąć. Wystarczy więc przegryźć kapsułkę, aby nawodnić organizm. Ci, którzy nie będą gotowi na przyswojenie kapsułki w całości, i tak nie będą zaśmiecać środowiska z uwagi na jej naturalny skład. Mimo, że na trasie biegu pojawiły się jeszcze tradycyjne butelki, to ich ilość została maksymalnie zredukowana. Dodatkowo organizatorzy zapewnili, że pochodziły one z recyklingu.

London Marathon to pierwsza impreza o tak dużej randze, która zdecydowała się na radykalny, proekologiczny projekt. Innowacyjne rozwiązanie ma szansę zaistnienia na masowych imprezach, przyczyniając się do walki z plastikiem.

C