Integracja Polaków na całym świecie

1
95
jest nas 60 mln

Kampania społeczna „Jest nas 60 milionów” ma na celu integrację Polonii z mieszkańcami kraju.

Rusza nowa kampania pod nazwą „Jest nas 60 milionów”, która będzie bazowała na działania kulturalnych i medialnych. Jej zadaniem będzie dostarczanie Polakom w kraju informacji o Polonii oraz informowanie Polonii o sytuacji w Polsce. Idea, jaka przyświeca inicjatywie, to zbliżenie do siebie Polaków żyjących w różnych zakątkach świata. – Kampania społeczna „Jest nas 60 milionów” ma na celu informowanie polskiego społeczeństwa na temat Polonii i Polaków mieszkających za granicą, a także informowanie naszych rodaków mieszkających poza granicami o Polsce oraz o możliwościach uzyskania wsparcia od państwa polskiego – podano na stronie senatu.

Nazwa kampanii jest nieprzypadkowa. Właśnie 60 mln Polaków żyje łącznie na całym świecie. Marszałek Stanisław Karczewski przyznał, że ta liczba osób na całym świecie połączonych polską tożsamością narodową ma wielką siłę i potencjał, z którego inicjatorzy chcą wydobyć wszystko, co najlepsze. A to po to, aby budować pozycję naszego kraju na całym świecie.

W Polsce żyje około 38 mln Polaków. Poza granicami kraju przebywa więc około 20 mln Polaków. Największe skupiska Polonii znajdują się w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Brazylii, Ukrainie i Kanadzie. Najbardziej znanymi ośrodkami polonijnymi na świecie są Chicago i Detroit, Zagłębie Ruhry i Berlin, Lwów czy Toronto.

Porozumienie dotyczące realizacji kampanii podpisali minister Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski, przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański oraz prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski.

C
Fot. M. Józefaciuk/Kancelaria Senatu