Walka z plastikiem

229
132
zakaz plastiku

Pomysł ustawienia w Raciborzu butelkomatu spotkał się z szerokim i bardzo pozytywnym odbiorem mieszkańców miasta.

Zorganizowana na naszym portalu raciborz.com.pl ankieta w tej kwestii wykazała, że większość Czytelników portalu postuluje za takim rozwiązaniem i widzi w nim realne rozwiązanie problemu ekologicznego miasta. Ankieta przeprowadzona w mediach społecznościowych dotarła do prawie 40 tys. osób, zareagowało na nią prawie 700, a zdecydowana większość z prawie 400 komentarzy wyrażała aprobatę dla takiego rozwiązania. To pokazuje, że raciborzanie oczekują nowoczesnych rozwiązań proekologicznych w mieście. Dlatego warto podjąć tę ciekawą i bardzo potrzebną inicjatywę i podpisać petycję w tej sprawie, do czego wszystkich serdecznie zachęcamy!

Zastanówmy się. A co, gdyby zamiast 10 czy 20 groszy kaucji za butelkę, otrzymywać punkty, które kiedyś zamienimy na bilet na basen, do RCK, e-booka, audiobooka, a może nawet na sztabkę złota w popularnej grze Minecraft! Między innymi takie atrakcje oferują twórcy coraz popularniejszych butelkomatów, które mogłyby stanąć również w naszym mieście. Mówiąc najprościej, butelkomaty premiują recykling. Będzie można do nich wrzucać różnego rodzaju opakowania: plastikowe i szklane butelki, także aluminiowe puszki; a specjalna aplikacja będzie aktualizować nasze konto w programie lojalnościowym.

O powstaniu w Raciborzu butelkomatów PET mówiła także radna miejska Krystyna Klimaszewska, wybrana do rady z ramienia KW Łączy Nas Racibórz, która interpelowała do prezydenta Dariusza Polowego, aby w mieście stanęły maszyny do recyklingu plastikowych butelek. Jej zdaniem doskonałym pomysłem byłoby, aby takie automaty pojawiły się w raciborskich dyskontach na zasadach porozumienia ze sklepem albo bezpośrednio na terenie osiedli.

Dariusz Niestroj

Na majowej sesji Rady Miasta Racibórz złożyłam interpelację w sprawie maszyny do recyklingu plastikowych butelek. Prezydent pomysł odrzucił, odpowiadając, że nie przewiduje rozszerzenia systemu gospodarki odpadami komunalnymi o dodatkowe elementy podnoszące jego koszt. Funkcjonujące w Raciborzu pojemniki typu dzwony mają skutecznie zabezpieczać gospodarowanie odpadami. Jednak życie podpowiada nowe rozwiązania, które mają na względzie ekologiczne postawy względem naszej raciborskiej ziemi, w tym naszej planety.

Petycja napisana przez portal raciborz.com.pl idzie naprzeciw możliwości zwiększania świadomości mieszkańców co do wspierania ekologicznych postaw. Coraz więcej miast podąża w obranym ekologicznym kierunku i stawia na miasta bez plastiku. Dlaczego nie kolejne miasto? Dlaczego nie Racibórz?

Wspieram inicjatywę „rękami i nogami”. Sadzę, że część radnych wsparłaby inicjatywę, zakupując pierwsze np. 1000 butelek.

Krystyna Klimaszewska 

Jak zachęcić mieszkańców do recyklingu? Dać im nagrodę. Jak zmotywować władzę do konkretnych działań? Stworzyć petycję. Dzięki raciborz.com.pl za niezwykle potrzebną proekologiczną akcję!

Ewa Klimaszewska

Każda inicjatywa budująca świadomość ekologiczną jest dobra i warta uwagi. Należałoby ją jednak dobrze przemyśleć, aby nie wyniknęła analogiczna sytuacja jak w Krakowie, gdzie do butelkomatu ustawionego w Urzędzie Miasta bezdomni zaczęli przynosić butelki wyciągnięte z dzwonów. Bezdomni co prawda zarobili, ale efektu ekologicznego nie osiągnięto. Segregacja śmieci to dzisiaj nasz obywatelski obowiązek, absolutna konieczność i wymóg moralny. Nie możemy jej prowadzić tylko z pobudek finansowych. Podoba mi się pomysł, aby butelkomaty trafiły do szkół, a zebrane przez uczniów punkty były zamieniane na usługi komunalne, takie jak bilety na komunikację zbiorową lub siłownię czy basen. Byłoby to szerokie działanie na polu edukacji ekologicznej promujące zdrowy tryb życia. Współczesne możliwości, takie jak aplikacje sprzężone z urządzeniami technicznymi, umożliwiają takie rozwiązania. Zwróciłem się z prośbą do Zuzanny Tomaszewskiej z RSS Nasze Miasto, by ten temat szeroko rozpoznała podczas obrad Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Rekreacji i Spraw Społecznych. W naszym stowarzyszeniu i klubie NaM-u panuje pozytywne nastawienie do tej inicjatywy!

Dawid Wacławczyk

Mieszkańcy Raciborza

Definitywnie, wreszcie ktoś zauważył taką potrzebę

Adam Bugajewski

Popieram. Powinny być. Inne kraje mają i są plusy.

Joanna Jakubowska

Tak jak najbardziej! Nie tylko w Raciborzu, ale w sąsiednich miejscowościach automaty powinny być do segregacji. W Niemczech są. Na Litwie również na każdym kroku są automaty do butelek itp. Z automatu robi się porządek na ulicach, parkach itp.

Szymon Tomaszek

Jak najbardziej są potrzebne, bo skończy się zaleganie tego na trawnikach i w krzakach. Lepiej od razu zainwestować w porządne automaty, które będą przyjmować różne butelki i puszki…

Gabriela Misia

W całej Polsce powinny takie maszyny stać, wtedy kraj byłby mniej zanieczyszczony.

Mieczysław Than

Pochodzę z Raciborza, a mieszkamy w Norwegii. Tutaj żadna plastikowa ani szklana butelka nie leży na ziemi, ponieważ za każdą butelkę trzeba zapłacić.

Patrycja Rogalska

Pewnie, że powinny być takie butelkomaty, ale nie tylko w Raciborzu, ale w całej Polsce. To jest świetna sprawa. Po pierwsze oszczędność, a po drugie… czystość.

Maria Magdalena Drozdowska

W każdym sklepie, gdzie się kupuje butelki plastikowe, czy szklane, czy puszki powinna być możliwość ich oddania na zasadzie kaucji. Tak jest za granicami, teraz jeszcze w Polsce ten system wprowadzić trzeba.

Patrycja Houwer-Ottmann

To musi wejść w całym kraju, a nie lokalnie.

Mathieu Marynowski