Tajny koncert w stodole

4
82

Podczas intymnego wieczoru wystąpił Damien McFly.

Intrygująco brzmiała zapowiedź: Pierwszy tajny koncert w Raciborzu. Dlaczego „tajny”? – Dlatego, że gdyby wszyscy o nim wiedzieli, nie można byłoby go zrobić w Stodole! A ma być klimatycznie – mówili organizatorzy, którzy zachęcali, by zawczasu rezerwować miejsca na codzienny koncert, który uspokaja myśli.

Zuzanna Tomaszewska (współorganizator obok Adama Krzyżanowskiego) powiedziała nam żartobliwie, że w trasie koncertowej Damiena nie ma dziur, a wręcz odwrotnie; podczas trasy „koncertuje w dziurach”. Takich jak ta. Stodoła to miejsce, gdzie wpisuje się rodzaj muzyki, klimat, jaki oferuje Damien McFly. Na tajnym koncercie było zaledwie pięćdziesiąt osób – tyle mieściło klepisko.

Jak można przeczytać w sieci, muzyka pochodzącego z Padwy Damiena McFly wypełnia lukę między starym a nowymi brzmieniem gatunku. Jego muzyka jest świetnym kompromisem między ponadczasowymi klimatami country-folk a chwytliwą nutą popowych melodii. Kanał Damiena na YouTube liczy obecnie 20 000 subskrybentów, a klipy mają ponad 4 miliony wyświetleń. Jego utwór „I Can not Reply” zdobył wyróżnienie na „Międzynarodowym konkursie songwriterów” w Nashville (USA). Na koncie Damiena jest ponad 400 koncertów w całej Europie, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Występował na kilku międzynarodowych festiwalach, w tym You Bloom (Dublin, Irlandia), Green Meadows Festival (Peterborough, Wielka Brytania), Hard Rock Rocks (Wielka Brytania, Edynburg), Home Festival (Treviso, Włochy), Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Richmond (Richmond, VA) i legendarnym SXSW w Austin w Teksasie.

W Raciborzu zagrał kilka utworów, które znajdą się na nowej płycie, nad którą pracuje wraz z Kenem Nelsonem (producentem m.in. takich gwiazd jak Coldplay, Kings Of Convenience czy Paolo Nutini).

Kilka bisów i zapowiedź obecnych: :musimy tu wrócić…” – to znak, że właśnie zaczyna się życie nowego miejsca kultury na mapie Raciborza. Czas pokaże, czy intuicja nie myli…

Ireneusz Burek
Fot. Ireneusz Burek