Grab z Jankowic w konkursie Drzewo Roku

109
514

Drzewa będące od pokoleń elementem lokalnych ojczyzn wezmą udział w ogólnopolskim plebiscycie.

IX edycja konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zgromadziła blisko 50 zgłoszeń drzew z całej Polski. Jury konkursu – złożone ze specjalistów różnych dziedzin i miłośników drzew zarazem – wybrało 16 finalistów, którzy są symbolem lokalnych społeczności, a także częścią polskiej przyrody, kultury i historii. Wśród nich znalazł się Grab Jankowicki. Jest to grab pospolity – wiek ok. 300 lat, wysokość ok. 24 m, obwód 412 cm – pomnik przyrody zgłoszony przez PGL LP Nadleśnictwo Rudy Raciborskie.

Grab Jankowicki jest unikatowym okazem drzewa. Jego wiek określa się na około 300, a być może nawet więcej lat, co jest swoistym fenomenem wśród grabów, które niezwykle rzadko żyją aż tak długo. Rośnie w lesie na skraju wsi Jankowice założonej w 1260 r. przez cystersów. To właśnie cystersi mieli ogromny wpływ na kształtowanie krajobrazu i rozwój kultury tej okolicy. Obecnie znajduje się tu park krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich utworzony w celu ochrony i promocji walorów przyrodniczych i kulturowych tego terenu.

Grab Jankowicki był świadkiem wielu wydarzeń historycznych, a także współczesnych. W sierpniu 1992 r. w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie wybuchł największy pożar w historii Lasów Państwowych. Spłonęło wtedy ponad 9000 ha okolicznych lasów, w pożarze zginęło też dwóch strażaków. W lipcu 2017 r. okolicę nawiedziła kolejna katastrofa, tym razem niszczycielska siła huraganu spowodowała uszkodzenie 2000 ha lasu, w tym całkowicie zniszczyła 600 ha. Wydaje się, że grab miał i nadal ma sporo szczęścia, że w dobrej kondycji przetrwał wszystkie trudne chwile. W 2002 r. jego wyjątkowość została już doceniona przez jury konkursu organizowanego przez „Przegląd Leśniczy”, które uznało go wtedy za najstarsze i najgrubsze drzewo tego gatunku na terenie Lasów Państwowych.

Zwycięzcę wybiorą internauci podczas głosowania na www.drzeworoku.pl.

KP
Fot. rudy24.pl

„Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”.