Andrzej Rosół i „Wielcy Raciborzanie”

2
246

Koncert inaugurujący Dni Raciborza był okazją do świętowania jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej Andrzeja Rosoła.

31 maja w Raciborskim Centrum Kultury odbył się koncert pod nazwą „Wielcy Raciborzanie” inaugurujący Dni Raciborza 2019. Wydarzenie równocześnie było okazją do świętowania jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej Andrzeja Rosoła. Wystąpili: Orkiestra Jubileuszowa, chóry: Risonanza Continua z Zabrza i chór mieszany Brzezie oraz Marta Gamrot-Wrzoł, Magdalena Spytek-Stankiewicz, Jakub Sazanów-Lubelski i Szymon Szymik.

Publiczność usłyszała utwory kompozycji wielkich raciborzan: Gaude Mater Polonia Wincentego z Kielczy, Ave Maria Alberika Mazáka, Canta Mais (C. Jobima) w aranżacji Clausa Ogermana, hymn Raciborza Pawła Kowola, Allegro z Suity w stylu Mozarta Arnolda Ludwiga Mendelssohna, a także III Litanię Ostrobramską oraz Mazura z opery Halka Stanisława Moniuszki.

Orkiestrą dyrygował Andrzej Rosół – wybitny dyrygent, pianista i kompozytor. W 1985 r. ukończył studia z zakresu teorii muzyki na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, w 1989 r. – z zakresu dyrygentury symfonicznej na tej samej uczelni. W latach 1989-2003 dyrygent i Kierownik Artystyczny Raciborskiej Orkiestry Kameralnej. Ponadto chórmistrz i dyrygent w Operetce Śląskiej w Gliwicach. Przez dwadzieścia lat współpracował z Teatrem Muzycznym w Gliwicach. Od 1994 pracuje także w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Gliwicach (w latach 1994-97 był dyrektorem tej placówki). Współpracował z Filharmonią Sudecką.

W swojej karierze przygotował ok. 20 spektakli w Operetce Śląskiej i Teatrze Muzycznym w Gliwicach, ok. 120 koncertów symfonicznych i kameralnych w Raciborzu i drugie tyle w całej Polsce. Koncertował w Czechach, Niemczech i na Ukrainie. Nagrywał dla radia, występował z wieloma znakomitościami ze świata muzyki. Odznaczony odznaką honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2015). Jako pierwszy w Polsce dokonał nagrania na CD muzyki Arnolda Ludwiga Mendelssohna. Inicjator Raciborskiej Gali Młodych Talentów i raciborskiego śpiewania hymnu Gaude Mater Polonia Wincentego z Kielczy.

Katarzyna Przypadło