Festiwal Pieśni Moniuszki po raz piętnasty

104
131

Tegoroczna edycja wpisała się w obchody 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, ojca polskiej opery narodowej.

12 maja w Domu Kultury Strzecha odbyła się XV edycja Festiwalu Pieśni Stanisława Moniuszki. Tegoroczny festiwal wpisał się w obchody 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, ojca polskiej opery narodowej.

Stanisław Moniuszko ma w Raciborzu swój pomnik i ulicę, a jego imię nosi Państwowa Szkoła Muzyczna. Urodził się 5 maja 1819 r. w Ubielu. Początkowo w kierunku muzycznym kształciła go matka, następnie uczył się w Warszawie, Mińsku i Berlinie. Działał w Wilnie, gdzie przygotował i osobiście poprowadził prawykonanie na estradzie pierwszej, dwuaktowej wersji opery „Halka”. W 1858 roku został powołany na stanowisko pierwszego dyrygenta Opery Polskiej w Teatrze Wielkim w Warszawie. Stanisław Moniuszko stworzył ponad 268 pieśni, a także wiele oper, operetek, baletów i muzyki kościelnej. Tworzył muzykę nacechowaną narodowo, wplatając w swoje kompozycje wyraziste elementy folkloru polskiego oraz wykorzystując utwory polskich poetów. Najsłynniejsze jego opery to „Halka”, „Straszny dwór” i „Paria”. Zmarł na atak serca 4 czerwca 1872 r.

Na scenie Strzechy zaprezentowali się: chór Caramello z PSM pod dyr. Agnieszki Patalong i Barbary Wałach, Zespół Pieśni i Tańca Strzecha im. Joli Rymszy pod kier. Aleksandry Wengierskiej, kwartet fletowy działający przy GZOKSiT w Krzyżanowicach pod kier. Anny Dawidów, chór Małgorzata z Lysek pod dyr. Zygfryda Kupczyka, Barbara Skora, chór Eichendorffa działający przy DFK w Raciborzu pod dyr. Anny Dawidów, chór parafii św. Anny w Krzyżanowicach pod dyr. Leonarda Fulneczka i chór Brzezie parafii św. Mateusza i Macieja w Raciborzu pod dyr. Aleksandry Gamrot. Festiwal prowadziła Joanna Skowyra.

KP
Fot. Katarzyna Przypadło