Sercem z przedszkolakami

59
106

Ponad siedemset osób uczestniczyło w dwudniowej imprezie na rzecz chorych przedszkolaków z Rogowa.

„Sercem z Wami – przedszkolakami” to hasło, jakie przyświecało idei dwudniowej imprezy w Rogowie. Charytatywny maraton fitness oraz Biesiadę z Wielkim Sercem zorganizowano z inicjatywy Rady Rodziców i Dyrekcji Przedszkola Bajkowy Zakątek w Rogowie, a jego celem była zbiórka funduszy na rzecz czwórki chorych przedszkolaków.

Mali bohaterowie

Pomysł imprezy zrodził się w momencie, gdy u jednej z podopiecznych przedszkola, Blanki, zdiagnozowano ostrą białaczkę limfoblastyczną. Dziewczynka przebywa aktualnie w zabrzańskiej klinice, gdzie przechodzi chemioterapię. Wydarzenie skłoniła inicjatorów do weryfikacji potrzeb innych przedszkolaków, wtedy do akcji włączono Anetkę, Bartka i Bartusia. Anetka urodziła się z całkowitym rozszczepem podniebienia i obustronnym niecałkowitym rozszczepem wargi. Aktualnie dziewczynka jest po drenażu uszu, dzięki któremu lepiej słyszy. Czeka ją jeszcze korekcja zeza. Bartek, który urodził się w 30-tym tygodniu ciąży, boryka się z poważną wadą serca VSD i ASD oraz niedrożnością smółkową. Bartuś urodził się z otwartą przepukliną oponowo-rdzeniową. Każde z nich walczy z wielkimi uciążliwościami na co dzień, wykazując się przy tym wielką wytrwałością i pogodą ducha.

Fit dla dobra innych

Pierwszego dnia charytatywnej imprezy odbył się maraton fitness. Przez cały dzień na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Rogowie odbywały się zajęcia ruchowe dla różnych grup wiekowych. Rozpoczęto zumbą, później odbył się pilates, dalej ćwiczenia poprawiające kondycję kręgosłupa oraz ujędrniające sylwetkę. Na zakończenie odbyły się zajęcia Kangoo Jumps. Udział wzięły także dzieci, które ćwiczyły w rytm muzyki z Kids Dance. Jak szacują organizatorzy, podczas maratonu z ćwiczeń skorzystało około czterystu osób.

W tym czasie na mniejszej sali gimnastycznej został rozegrany turniej piłki siatkowej. Rada Rodziców przyznała, że liczba drużyn, które wzięły udział w rozgrywkach, przerosły ich oczekiwania. Naprzeciw siebie stanęły drużyny z Rady Sołeckiej, Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Rady Rodziców Przedszkola. W rozgrywkach udział wzięły także drużyny z okolicznych miejscowości, które wsparły potrzebujących przedszkolaków.

Czterdziestu potencjalnych dawców szpiku

Tego dnia w Rogowie odbyła się także akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku, w której zarejestrowało się prawie czterdziestu nowych potencjalnych dawców szpiku kostnego. Dużym zainteresowaniem cieszył się Kids Room, dzięki któremu rodzice mogli zostawić swoje pociechy pod opieką i wziąć udział w atrakcjach sportowych. Dla uczestników przygotowano również fit kącik, w którym można było znaleźć zdrowe przekąski i świeżo wyciskane soki.

Biesiada z Wielkim Sercem

Drugiego dnia imprezy organizatorzy zaprosili mieszkańców na biesiadę do Parku Leśnego u Kaczyny. Na scenie zaprezentowały się gwiazdy śląskich przebojów m.in. Claudia i Kasia Chwołka, Leszek Filec czy zespół AGGA, zaprezentował się również Piotr Mikołajczyk – twórca słownika śląsko–polskiego. Biesiadę poprowadził mistrzowski Tomasz CORAL, na akordeonie przygrywał Marek Szczyrba. Laureatki lokalnego konkursu „Fedrowani w godce” dopełniły program występów artystycznych. Biesiada przyciągnęła szerokie grono – tego dnia w Rogowie wspólnie bawiło się trzystu mieszkańców.

Ludzie dobrej woli

Organizatorzy i rodzice przedszkolaków składają podziękowania wszystkim, którzy wsparli to przedsięwzięcie, szczególnie instruktorom fitness, zespołom Śląskiej Sceny Muzycznej, sponsorom i osobom biorącym udział. Inicjatywa jest godna naśladowania, a jej efekty – miejmy nadzieję – choć w pewnym stopniu ułatwią życie Anetce, Blance, Bartkowi i Bartusiowi.

Katarzyna Cichoń
fot. Sandra Jaszek-Świerczek