Rybnik przeznaczy 30 mln złotych na walkę ze smogiem.
30 mln złotych zostanie przeznaczonych na termomodernizację oraz wymianę źródeł ciepła w placówkach oświatowych, miejskich budynkach użyteczności publicznej oraz budynkach komunalnych w Rybniku. W ramach projektu „Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej na ternie miasta Rybnika” 11 obiektów przejdzie modernizację źródła ciepła wraz z instalacjami. Ocieplone zostaną także ściany, dachy i tropodachy budynków, wymienione będą okna i drzwi.
Innych form walki ze smogiem miasto szuka w rządowym programie „Czyste Powietrze”, z którego skorzystać mogą indywidualni mieszkańcy domów jednorodzinnych. Miasto tym samym przesunęło środki finansowe na budynki komunalne, gdyż regulamin rządowy programu zabrania łączenia dotacji z programu „Czyste Powietrze” z dotacjami z miejskich programów ekologicznych.
W Rybniku znajduje się ponad 176 budynków publicznych. Po zmianie źródeł ciepła w tym roku zostanie 14 budynków ogrzewanych kotłami poniżej 5 klasy. Miasto ma dostosować je do wymogów związanych ze źródłem ciepła w przeciągu trzech najbliższych lat.
Racibórz
Racibórz także jest uczestnikiem programu ograniczenia niskiej emisji. Z dofinansowania w ramach „Programu ograniczenia niskiej emisji w Mieście Racibórz na lata 2018 – 2028” skorzystać mogą osoby planujące wymianę niskosprawnych i nieekologicznych źródeł ciepła, termomodernizację budynków jednorodzinnych lub zastosowanie technologii wykorzystujących odnawialne źródła energii na cele przygotowania ciepłej wody użytkowej.
Centrum Edukacji Ekologicznej, które działa przy raciborskiej bibliotece, wyszło z inicjatywą zorganizowania spotkania informacyjnego dotyczącego ograniczenia niskiej emisji, które odbyło się 13 lutego. W roli prelegenta wystąpiła Katarzyna Polak – naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Racibórz. Podczas spotkania mieszkańcy poznali założenia programu ograniczenia niskiej emisji na lata 2018-2028, omówiono także kryteria i zasady udzielania dotacji.
Wodzisław Śląski
Prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca zapowiedział sukcesywne wdrażanie programu ograniczenia niskiej emisji poprzez wymianę ok. 400 źródeł ciepła rocznie w ciągu najbliższych pięciu lat. Liczba źródeł ciepła, które będą podlegać dofinansowaniu, będzie zależeć od liczby złożonych wniosków. Zwiększenie dotacji oraz obniżanie ich w kolejnych latach ma zachęcić mieszkańców do wymiany źródeł ciepła i przyspieszyć wykonanie programu.
Do końca 2020 roku mieszkańcy Wodzisławia Śl. mogą korzystać także ze zwolnień z podatku od nieruchomości, w których przeprowadzono termomodernizację. Możliwe jest również zwolnienie z podatku od nieruchomości budynków mieszkalnych lub ich części, w których dokonano wymiany źródła ciepła. Miasto w przeciągu ostatnich lat przeprowadziło termomodernizacje m.in. w budynkach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji „CENTRUM”, Żłóbku Miejskim oraz placówkach oświatowych.
KC
„Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”.