Tradycja orszaków Trzech Króli mocno zakorzeniła się w Raciborzu

1
60
Orszak trzech króli Racibórz

6 stycznia obchodziliśmy w kościele katolickim święto Trzech Króli, a właściwie Święto Objawienia Pańskiego. W wielu polskich miastach, w tym po raz kolejny już w Raciborzu, na ulicach pojawiły się barwne korowody związane z tą młodą tradycją. Skąd wzięły się coraz popularniejsze orszaki Trzech Króli?

Orszak Trzech Króli ruszył w niedzielę 6 stycznia między innymi w Warszawie, Łodzi i Krakowie. W Raciborzu odbył się już po raz piaty. Setki dzieci założyły korony, niektórzy czerwone, królewskie płaszcze i wraz z rodzicami wzięły udział w kolorowej paradzie. Orszaki wyruszyły z trzech raciborskich kościołów – Matki Bożej, Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz św. Mikołaja. Kolorowy korowód zakończył się raciborskim Rynku, gdzie na przybyłych czekała Święta Rodzina, której zebrani odśpiewali kolędę. Nie mogło oczywiście zabraknąć trzech mędrców, którzy jako pierwsi przybyli oddać pokłon Jezusowi.
Przebrania i scenariusz prosto z jasełek są nieodłącznym elementem zabawy. Tradycja w Polsce jest stosunkowo świeża. Pochody te są jednak bardzo popularne poza granicami naszego kraju.

W Hiszpanii oraz niektórych miastach Meksyku orszaki te organizuje się 5 stycznia, w przeddzień święta Objawienia Pańskiego. Trzej Królowie przejeżdżają ulicami i rzucają zebranym dzieciom cukierki. To również czas rozdawania najmłodszym prezentów. Polskie orszaki nieco się różnią. Zaliczamy je do największych jasełek na świecie.
Pierwszy orszak pomaszerował w w roku 2009 w Warszawie i Toruniu. Odbyło się to w niedzielę najbliższą dniu 6 stycznia. Początkowo miały to być jasełka uliczne. Zdecydowano jednak, że historię można oprzeć na wędrówce Trzech Króli. Pomysł przyjęto entuzjastycznie, a marsze zaczęły organizować inne miasta i kościoły. Z roku na rok widowisko zyskuje coraz większą popularność. W uroczystościach udział bierze nawet prezydent Polski.

6 stycznia w kościele katolickim obchodzone jest Święto Objawienia Pańskiego, z którego to wywodzi się bezpośrednio tradycja orszaków. Objawienie Pańskie należy do pierwszych świąt, które ustanowił Kościół. Święto to zaczęto obchodzić od końca IV w. jako święto niezależne od Bożego Narodzenia. Później wydzielono też święto Chrztu Pańskiego na niedzielę po 6 stycznia, a wspomnienie cudu w Kanie na drugą niedzielę zwykłą w roku C. W związku z tym główną treścią święta w liturgii łacińskiej stał się pokłon Mędrców ze Wschodu, chociaż pozostałe aspekty, a więc Chrzest Chrystusa i wesele w Kanie są także wielokrotnie wspominane w tekstach liturgicznych.

Mariusz Zemann
fot. Katarzyna Przypadło

Galeria zdjęć na portalu raciborz.com.pl