Dualne kształcenie – stawiamy pierwsze kroki

385
33
Dualne kształcenie

Zmiany w ustawie o szkolnictwie zawodowym od wielu miesięcy są na ustach szkół i samorządów prowadzących. Coraz bardziej realne zadania wyłaniają się przed dyrektorami szkół, zwłaszcza szkół średnich, którzy nie tylko muszą wdrożyć nowe przepisy programowe ale również uruchomić nowe formy współpracy z lokalnym biznesem.

W nowych przepisach pojawiły się bowiem nowe pojęcia jak chociażby staże uczniowskie czy szkolenia branżowe dla nauczycieli, czy staże dla nauczycieli, które są wyzwaniem dla szkół.

Ciekawą formą podniesienia jakości kształcenia zawodowego są branżowe szkolenia dla nauczycieli, które będą obowiązkowe dla nauczycieli przedmiotów zawodowych. Zaleca się w tym zakresie aby szkoła organizowała szkolenia (w wymiarze 40 godzin) na terenie przedsiębiorstw. Dziś nie do końca wiadomo kto będzie ponosił ich koszt jednak cel jest słuszny: podniesienie wiedzy o współcześnie wykorzystywanych technologiach, podnoszenie praktycznych umiejętności, które w późniejszym okresie będą przekazywane uczniom oraz podniesienie ogólnej wiedzy o lokalnych miejscach pracy czy budowanie relacji biznesowych.

Od kilku lat na spotkaniach o tematyce gospodarczej pojawia się temat dualnego kształcenia młodzieży, większej symbiozy szkół i przedsiębiorstw w procesie edukacji. Niestety mimo tego, że tematy są od dłuższego czasu (kilku lat) sygnalizowane, często w ostatnim okresie wiązane również z dotkliwym problemem braku pracowników na rynku pracy, to jednak podejmowanych działań w tym zakresie jest „jak na lekarstwo”.

Czytaj dalej na raciborz.com.pl

Ireneusz Burek